NY Times'den Erdoğan'a Gazze eleştirisi

NY Times'den Erdoğan'a Gazze eleştirisi.49503
  • Giriş : 12.01.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 12.01.2009 / 10:52:46

Başbakanın İsrail'i eleştirirken söylediği sözlerin hiç parlak olmadığını ve şaşkınlıkla karşılandığı yazıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan The New York Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze operasyonu nedeniyle İsrail'i eleştirmek için kullandığı kelimelerin Avrupa ve Türkiye'de siyasi analistler tarafından şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

“Türk halkının büyük çoğunluğu bu operasyona karşı. Bu açıdan bakıldığında Erdoğan'ın sözleri kamuoyu hissiyatını yansıtıyordu. Ama, 'uluslararası arabulucu' olarak profilini yükseltmek isteyen, AB üyeliğine aday, NATO ve en son olarak da BM Güvenlik Konseyi'ne üye olan bir ülkenin lideri olarak bakıldığında söylenenler pek de parlak değildi” diyen gazete, Erdoğan'ın Ortadoğu gezisinde İsrail'i bilinçli olarak durakları arasına almadığını belirtti.

Gazetenin Türkiye muhabiri Sabrina Tavernise imzalı yazıda, Türkiye-İsrail ilişkilerinin uzun vadede değişmeyeceği belirtilirken, siyasi analistlerin özellikle AK Parti'nin Hamas'a verdiği açık çekten rahatsız olduğuna dikkat çekildi. NY Times şöyle yazdı:

“Başbakan Erdoğan, 'Hamas tamamen bize güveniyor' diye konuşuyor. Gazeteci yazar Cengiz Çandar, Başbakan'ın kendi siyasi tecrübesini Hamas'a yansıttığı görüşünde. Ama bunun diplomatik cephede kullanılmasının Türkiye'nin arabuluculuk çabalarına zarar verdiği görüşünde.”

Gazete Cengiz Çandar'ın ağzından, “Türkiye'nin İsrail nezdindeki imajı zedelendi. Bu çatışmanın tarafı haline geldi” sözlerine de yer verirken, isim vermeyen bir diplomatın, “Türkiye'nin rolünü Hamas'a indirgeyemeyiz. Türkiye bütün taraflarla konuşabiliyor” cümlelerini de kaydetti.

8SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*