NY'de Fannie Mae ve Freddie Mac depremi

NY'de Fannie Mae ve Freddie Mac depremi.23948
  • Giriş : 11.07.2008 / 22:28:00

New York borsası, ABD'nin en büyük konut finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in sermaye sorunlarına ilişkin kaygılar ve petrol fiyatlarının rekor kırması nedeniyle iki yıl aradan sonra ilk kez 11,000 puanın altına düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Borsada Dow Jones Endeksi, 200 puandan fazla değer kaybederek 25 Temmuz 2006'dan bu yana ilk kez 11,000 puanın altına gerileyerek, 10,980.37 puana indi.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, hükümetin temel amacının ABD'nin en büyük konut finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'i desteklemeye odaklanmak olduğunu söyledi.

Paulson, hükümetin Fannie Mae ve Freddie Mac şirketlerinden birini ya da her ikisini birden devralmayı düşündüğüne ilişkin haberler konusunda yaptığı açıklamada, "Bugün bizim temel amacımız, önemli görevlerini sürdürmeleri için Fannie Mae ve Freddie Mac'i mevcut durumda desteklemek" dedi.

Hazine Bakanlığı'nın şirketlerle ve düzenleyicilerle diyaloğunu sürdürdüğünü ifade eden Paulson, bu şirketlerin ana düzenleyicisi Federal Konut Yatırım Yönetimi Bürosu'nun, Fannie Mae ve Freddie Mac'in önemli kamu görevini yapmasına yardımcı olmak için gerekli adımları atması amacıyla onlarla çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Paulson, Beyaz Saray'da bu iki şirketin durumuyla ilgili olarak ABD Başkanı George Bush'u da bilgilendirdi. Bush, iki şirketin "çok önemli kurumlar" oluduğunu ifade etti.

Bush, Paulson ve ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke'nin, "bukonuyla ilgili çok sıkı çalıştığını" söyledi. Devlet destekli bu iki şirketin mali durumu, konut piyasasında oynadıkları hayati rol nedeniyle büyük önem taşıyor.

ABD'nin en büyük konut finansman şirketleri

İki şirket, 5 trilyon dolar tutarında tutsat (mortgage) kredisini elinde tutarken, bu ABD'nin 9,5 trilyon dolarlık borcunun neredeyse yarısına denk düşüyor.

Bu şirketlerden birinin ya da her ikisinin başarısızlığa uğramasının, ülkenin mali sistemi ve ekonominin tamamında büyük zarara yol açmasından korkuluyor.

Yatırımcılar, konut fiyatları düşmeye devam ederken ve konut hacizleri artarken, bu şirketlerin daha fazla kayıpla karşılaşmasından endişe ediyorlar.

ABD'de konut sektöründeki krizden çok kötü etkilenen Fannie Mae ve Freddie Mac'in borçlanma maliyetlerinin arttığı ve milyarlarca dolar zarar ettiği görülüyor. Birçok yatırımcı, bu şirketlerin ayakta durabilmesi için yeterli sermaye artırımına gitmesi gerektiğini düşünüyor.

Avrupa borsaları

Bu arada Londra Menkul Kıymetler Piyasası'nda FTSE 100 Endeksi de Ekim 2005'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

ABD'de Fannie Mae ve Freddie Mac'in sermaye sorunlarına ilişkin kaygılar Avrupa borsalarını da etkilerken, FTSE 100 Endeksi 145,20 puan (yüzde 2,69) düşerek 5,261.60 puandan kapandı.

İngiltere'de Royal Bank of Scotland, Barclays, HSBC, HBOS, Lloyds TSB and Standard Chartered bankaları yüzde 1,9 ile yüzde 7,8 değer kaybetti.

Almanya'da borsanın temel göstergesi DAX Endeksi de 151,70 (yüzde 2,41)azalarak, 6,153.30 puan oldu.

Fransa'da CAC 40 Endeksi de 130,92 puan (yüzde 3,09) düşerek 4,100.64 puana geriledi.

Petrol fiyatları

Öte yandan ABD ham petrolünün varil fiyatı 147,27 dolara kadar çıktıktan sonra 145,76 dolardan işlem görmeye başladı.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da gün içinde 147,25 doları gördükten sonra 145,80 dolardan işlem gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*