Nysa Antik Kenti sahipsiz kaldı

Nysa Antik Kenti sahipsiz kaldı.18443
  • Giriş : 03.07.2008 / 15:08:00

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde 18 yıldır yapılan Nysa Antik Kenti kazı çalışmalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ayırdığı ödeneğin henüz gelmemesi ve sponsorların desteğini çekmesi nedeniyle bu yıl başlayamadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Musa Kadıoğlu tarafından yürütülen kazı çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığınca ayrılan ödeneğin henüz gelmediğini söyledi.

Önceki yıllarda sponsor olarak kazılara maddi destek sağlayan iki firmanın bu yıl desteklerini çektiğini anlatan Mardinli, şunları kaydetti:

"Kazı sorumlusu ya da devlet yetkililerinden, kazıların devam edip etmeyeceği ve ödenek konusunda bilgi gelmedi. Geçen yıllarda haziranın ilk günlerinde başlayan kazı çalışmalarımız, ağustosun başında bitiyordu. Ancak bu yıl kazılar henüz başlayamadı."

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka da Aydın'da kazı yapılan tüm yerlere Bakanlık tarafından ödenek ayrıldığını vurgulayarak, Nysa Antik Kenti kazılarının da bu ay içinde başlamasını beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious