O, 18 yıldır Türkiye'nin 'Ayşe Teyze'si

O, 18 yıldır Türkiye'nin 'Ayşe Teyze'si .13530
  • Giriş : 27.01.2008 / 12:30:00

esleğine 27 yaşında ''teyze'' olarak başlayan çamaşır suyu deterjanı reklamlarının sevilen yüzü ''Ayşe Teyze'' alanında marka olmayı sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oynadığı reklam filmleriyle ismini halka Ayşe Teyze olarak tanıtan 45 yaşında ve iki çocuk annesi Alev Gündoğdu, 18 yıl önce ev hanımlığından, bugünkü kariyerine atılmış.

Bir arkadaşının ısrarıyla reklam ajansına ismini yazdıran Gündoğdu, mesleğine ilk bir banka müdiresi rolüyle başlamış. Daha sonra bir kaç reklam filminde oynadıktan sonra bir deterjan firmasından aldığı teklifle kendini halka tanıtan Gündoğdu, yıllardır aynı markanın ''Ayşe Teyzesi'' olarak çalışmalarını sürdürüyor. Gündoğdu, ''Türk toplumu beni Ayşe Teyze diye tanıdı. Ayşe Teyze bir anlamda temizliğin ve beyazlığın simgesi oldu'' diye konuştu.

Türk halkı tarafından ilk başta tanındığı gibi hatırlanmak için imajını koruyan Gündoğdu, bu amaçla yıllardır kilosundan saç rengine, kıyafetinden makyajına kadar görünümünü değiştirmiyor. Yıllar geçmesine rağmen fiziğinde de büyük bir değişime uğramayan Ayşe Teyze, mavi eteği, bembeyaz gömleği ve yıllardır değişmeyen topuzu ile mesleğini sürdürüyor.

Gündoğdu, toplumda Ayşe Teyze olarak tanınmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, 18 yıldır aynı markanın yüzü olarak çalıştığını söyledi.

Türk toplumunda kadınların temizliğe çok önem verdiğini, çamaşırlarını balkona asarken bile aynı reklamlardaki gibi beyazlıklarıyla övündüklerini anlatan Gündoğdu, bu anlamda da ''Ayşe Teyze''nin bir simge haline geldiğini kaydetti.

Aynı deterjan markasının satıldığı ülkelerde yayımlanan reklamlarda da birer Ayşe Teyze olduğunu hatırlatan Gündoğdu, örneğin İtalya'daki Ayşe Teyzenin bu mesleği tam 47 yıl sürdürdüğünü ve 83 yaşında reklam çekiminde sette vefat ettiğini anlattı.

-''AYŞE TEYZENİN YANI SIRA GÜZİN ABLA DA OLDUM''-

Bu işe henüz 27 yaşında başladığını ve sette 9 yaşındaki bir çocuğun kendisine ''Ayşe Teyze'' diye hitap etmesiyle ''Ayşe Teyze'' konseptinin çıktığını ifade eden Gündoğdu, şöyle devam etti:

''Çok genç yaşta teyze oldum, ancak bunu hiç yadırgamadım. Belki oynadığım karakter çok sevimli değil biraz daha ciddi ama insanlar buna alıştı. Günlük hayatta insanlar beni gördüğünde 'Aaa! Ayşe Teyze' deyip yanıma geliyorlar. Kimi konuşuyor, kimi derdini anlatıyor, kimisi ise akıl soruyor. Yemek tarifi verenler, sorunlarını anlatanlar, fikir soranlar oluyor, yani bir anlamda Güzin Abla olduğum zamanlar da oluyor.''

-''KADINLARIN PRATİK ÇÖZÜMLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ''-

Reklam filmlerinde oynadığı deterjan firması ile de geçen yıl ''Akıllı Kadınlar Kulubü'' projesini gerçekleştirdiklerini belirten Gündoğdu, bu kapsamda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri de dahil olmak üzere bir çok ile gezi gerçekleştirdiklerini ve buralarda kadınlarla toplanarak, hayatı kolaylaştıran akıllı çözümler konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Bu projeye bir çok kadının yoğun ilgi gösterdiğini, bunun üzerine de Akıllı Çözümler Yarışması düzenlenerek, kadınların günlük hayatta kullandıkları pratik ve ekonomik çözümleri kendilerine ilettiklerini ifade eden Gündoğdu, şunları söyledi:

''Pratik çözümler günlük hayatta çok işe yarıyor. Örneğin ütü masasının üzerini folyo ile kaplarsak ütü yaptığımızda alt taraf da kendiliğinden ütülenir, ütü için harcadığımız zaman yarıya iner ya da evdeki tavuk ya da et suyunu buz kaplarına döküp dondurursak, ihtiyacımız olduğu zaman iki küp alıp yemeğimize katabiliriz. Bunun gibi akıllı ve pratik önerileri bir araya toplamak ve çeşitli püf noktaları paylaşmak istiyoruz. Kadınlardan gelen çözümler Hacettepe Üniversitesinin başkanlığında belirlenen kriterlere göre değerlendiriliyor. Belki bu fikirler bir kitapta da toplanabilir.''

Biri 27 yaşında diğeri 24 yaşında iki kızı olduğunu, kendisinin gibi iki kızının da bazı reklam filmlerinde rol aldığını anlatan Gündoğdu, ailece bu mesleği sevdiklerini ve kendisinin de elinden geldiği kadar halk tarafından sevilen ve özümsenen ''Ayşe Teyze'' rolüne devam edeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious