O, özürlülerin vekili!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

AKP'nin görme engeli Milletvekili Lokman Ayva, özürlü vatandaşların istedikleri her türlü hizmetin sunulacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara, Denizli, Konya, Balıkesir, Kayseri, Manisa Hatay, Kahraman Maraş, Adıyaman, Kırıkkale ve Niğde'den gelen görme engelli toplam 23 öğrenci yaklaşık bir aydır Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kocasinan İlçe Müftülüğü'nün organizasyonu ile Yeşil Mahalle'de bulunan Hacı Saki Kur'an Kursu'nda Kur'an-ı Kerim öğreniyor. Görme engelli öğrencilerin Kur'an-ı Kerim öğrendiği kursu ziyaret eden AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, mecliste çıkartılan görme engelliler kanunu ile çok ciddi haklara sahip olduklarını kaydetti. "Özürlü vatandaşlar dinini öğrenmek istiyorsa bu hizmetin verilmesi gerekir" diyen Ayva, özürlü insanların da daha erdemli olmasını istedi.

Özürlülerin ilkeleri ve vazgeçilmez değerlerinin olmasını gerektiğine dikkat çeken Ayva, "İç dünyamızla dış dünyamız arasındaki dengelerin başka insanlara göre daha iyi oturması gerekiyor. Çünkü zaman zaman şu düşünceler kafamızı meşgul ediyor. 'Ben körsem haşa beni yaratan Allah adaletsizlik mi yaptı' gibi sorunlar insanın aklını sürekli meşgul ediyor. Bunu da iç dünyamızın sağlıklı temeller üzerine oturması adına bilip öğrenmemiz gerekiyor. Doğmadan önce başlayıp ölüm sonrasına kadar hayatın birçok aşamasını anlamamız gerekiyor. Bu nedenle bu tür hizmetlerin sadece körlerle sınırlı kalmamasını istiyoruz. İşitme ve ortopedik engelli vatandaşlarımıza da bu hizmetlerin verilmesi gerekmektedir. Dini eğitim konusunda işitme engelli arkadaşlarımız çok zor durumda. Dini eğitim genelde görme işitme ve özellikle de duyma ve konuşmaya dayalı bir eğitim. Yeni açılımların yapılması gerekir. Önümüzdeki yıllarda diyanetin bu alanlarda da eğitim vermesini istiyoruz." diye konuştu.

Engelli vatandaşlara çağrıda bulunan Ayva, öz değer ve inançların hakkıyla öğrenilip korunması uyarısında bulundu. Özürlü vatandaşların neye nasıl inandığını bilmesinin şart olduğuna değinen Ayva, "Tutarlı, istikrarlı bir hayat sürdürülebilmesi için kesinlikle ve kesinlikle dini eğitimizi de en iyi şekilde emin ellerden, bu tür devletin imkanlarının sunulduğu yerlerden öğrenilmesi gerekiyor. Rasgele yerlerden din eğitimi alınmamalı. Dini bilgilerin rasgele, gelişi güzel alınması faydadan çok zarar sağlar. Dini eğitimin özürlü arkadaşlarımıza çok büyük faydası olacaktır." dedi.

Türkiye'de özürlü insanların eğitim, istihdam, bakım ve itibar başta olmak üzere birçok sorunu olduğunu anlatan Ayva, "Bize en alt kesim muamelesi yapılıyor. Bu davranışların değişmesi gerekiyor. Çevreye, sokağa, çıkamama sorunumuz var. Kasıtlı olmasa da fiili bir ayrımcılık var. Parka, okula, mezara, camiye gidemeyebiliyoruz. Bütün bunlarla ilgili sorunlarımız var. Tüm bunların adım adım çözüleceğini biliyoruz. Çözmeye de başladık." açıklamasında bulundu.

Konuşmasının ardından özürlü çocukları ziyaret eden ve onlarla birlikte kabartma arap harfleriyle yazılmış Kur'an-ı Kerim'i okuyan Ayva, öğrencilere en iyi yerlere gelebilmeleri için çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Kursa katılanlar arasından Manisa'nın Demirci ilçesinde Sosyal Bilimler Fakültesi 3. sınıfta eğitim gören Yalçın Yetişik, engelli olmasının azminden bir şey kaybettirmediğini aksine kendisini kamçıladığını söyledi. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü birinci sınıf öğrencisi İsmail Kızılhan ise her türlü zorluğun üstesinden gelebileceklerini bu tür kurslara katılarak gösterdiklerini belirtti.

Balıkesir'den ailesinin desteğini de alarak kursa katılan Fatih Aktaş'da "Din eğitimi alarak içimizdeki boşluğu gideriyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious