O 95 dakikada neler oldu?

O 95 dakikada neler oldu?.9984
  • Giriş : 03.09.2007 / 09:15:00

Köşk'te ilk Gül-Erdoğan buluşmasının perde arkasını Şamil Tayyar yazdı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Gül’e 60. Hükümet listesini götürdüğü Perşembe günkü bir saat 35 dakikalık uzun görüşme hala sırrını koruyor. Gazetelere yansıyan haberler ise ‘söylenti’ boyutunu aşmıyor.

Aslında bu durum, sadece gazetecilerin değil AK Partili vekillerin de kafasını karıştırmış durumda. Şöyle diyorlar: ‘3 başbakan yardımcılığı, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları’nda liste Çankaya’da değişmiş olabilir.’

Bu yorumu güçlendiren ise Erdoğan’ın köşk çıkışı yaptığı, ‘Bir iki ufak değişiklik olabilir’ şeklindeki açıklaması. Oysa bu açıklama, Sezer’e sunulan ilk listeyle yeni liste arasındaki farkı anlatmak için söylenmişti.

Zirve sürerken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat ve bazı milletvekili arkadaşlarının köşke girişi de bu söylentilerin başka bir dayanağıydı. Şöyle dendi: ‘Gül, Dengir Fırat’ın başbakan yardımcılığına karşı çıktı, yerine Hayati Yazıcı kondu, onun için Fırat alelacele köşke davet edildi.’

İddiaların aksine, AK Partili vekillerin ziyareti, tebrik amaçlıydı ve kendilerine verilen randevu saatinde köşke gelmişlerdi.

Ancak buradan çıkarılabilecek tek sonuç şu: Gül de görüşmenin bu kadar uzun süreceğini tahmin etmiyordu ki, vekillere erken saatte randevu verdi.

Anlıyoruz ki, vekillerin kafa karışıklığı veya tahminleri, Çankaya’daki o 95 dakikalık uzun görüşmenin perde arkası gibi gazetelere yansıyor.

İşimiz, kamuoyunu doğru bilgilendirmek. İnce bir işçilik yaptık. Gördük ki, yazılanların çoğu hikaye. Daha doğrusu masal. Çünkü, hikayede belirli oranda gerçeklik payı olur.

95 dakikanın 15 dakikasını ayırın. Kalanı, tamamen iki yol arkadaşının geleceğe ilişkin projeksiyon yaptığı dost sohbeti.

İlk 15 dakikalık bölümden başlayalım. Erdoğan’ın getirdiği hükümet listesine Gül’den en ufak bir itiraz yok: ‘Hayırlı olsun.’ Başbakanlıkta tarih ve sayı alınarak köşke sunulan liste aynen onaylanıyor.

Sadece küçük teknik bir hata düzeltiliyor. O da ‘üst yazı’daki bir ifadeyle ilgili. Söz verdiğim için ayrıntısına girmiyorum. ‘ Üst yazı’ düzeltildikten sonra Gül’ün onayına sunuluyor.

Kalan 75 dakikada ise yeni yönetim anlayışının nasıl şekillendirileceği konusu üzerinde uzun sohbet yapılıyor. Cümle cümle yazacak durumda değilim ama bazı ip uçları verebilirim: 1. Gerginlik politikalarına pirim verilmemesi. 2. Uyumlu ve toplumun genelini kavrayıcı olunması. 3. Güçlü ve müreffeh Türkiye hedefinden vazgeçilmemesi.

Çankaya-TSK ilişkileri ekseninde koparılan fırtınalar gibi güncel bazı tartışma konuları da gündeme gelmiş olabilir mi? Muhtemeldir ama bilgi sahibi değilim.

O 95 dakikanın kısa özeti böyle.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious