‘O aileden utandım'

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

National Geographic’in düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda birinciliği kazanan Erdal Kınacı, fotoğrafını çektiği ailenin öyküsünü anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Erdal Kınacı “İnsan” kategorisinde en iyi yapıt seçilen fotoğrafına bir isim koymadı. 25 yıldır fotoğrafla uğraşan Kınacı, hekim olmasının insanlarla ilişki kurma konusunda kendisine avantaj sağladığını söylüyor. Mersin Anamur’da Sağlık Grup Başkanı olan Kınacı, birkaç aydır ‘Geday’ adı verilen çingenelerin fotoğraflarını çekiyor.

Birinciliği duyduğunuzda neler hissettiniz?

Bir yarışmada derece almam ilk değil ama National Geographic adı bambaşka elbette. Aldığım en prestijli ödül bu. Kendimi bildim bileli derginin abonesiyim ve takip ediyorum. Hatta üniversite yıllarında bu dergide bir gün fotoğrafım yayınlansa diye fantezilerim vardı. Bu ödül benim için çok gurur verici.

FOTOĞRAF MAKİNAMIN FİYATINDAN UTANDIM

Fotoğrafı çeken kişi olarak, fotoğrafın sizde yarattığı etki ne oldu?

O ailenin çok dramatik bir yaşamı vardı. Kullandığım fotoğraf makinası 4-5 milyar değerinde. O insanlara o makinayı doğrulttuğumda makinanın fiyatından utandım diyebilirim. Çünkü onlar için hayal edilemeyecek bir parayı, ben hobim için kullanıyorum. Bunlar kolay ifade edilecek şeyler değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious