O bankalara bu dünyayı dar ederiz!

O bankalara bu dünyayı dar ederiz!.13147
  • Giriş : 31.12.2008 / 17:00:00
  • Güncelleme : 31.12.2008 / 16:08:04

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bankaları sert bir dille eleştirdi: Tefeci faizi isteyen bankalara dünyayı dar ederiz!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bürokratları ve bankaları sert bir dille eleştirerek, "Krizlerden sadece bürokratlar etkilenmiyorlar, her ayın 15'inde paralarını alıyorlar. Tefeci faizi isteyen bankalara bu dünyayı dar ederiz" dedi.

Malatya'da hizmete giren Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi'nin (ABİGEM) açılışına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığoğlu, konuşmasında bankalara tepki göstererek, "Ben hem finans sektörünün hem de reel sektörün başkanıyım. Ama şu anda yapılan fırsatçılıktan çok büyük sıkıntı duyuyorum. Haberiniz olsun. Haksızlık yaparsa, onu koruyamam. Kusura bakmasın. Tefeci faizine eşdeğer faiz uygulamaya kalkılırsa, bu dünyayı onlara dar ederiz. Faizleri yükseltirlerse, bunun hesabını boş bırakmayız. Fırsatçılık yapan banka oldu mu derhal bana ulaştırın" dedi.

Bürokratlara da tepki gösteren Hisarcıklıoğlu, krizlerden tek etkilenmeyen grubun bürokratlar olduğunu savunarak, "Krizlerden sadece bürokratlar etkilenmiyor. Ayın 15'i geldi mi, bir gün maaşını geç almazlar. Bir lira noksan almazlar. Ama bizim işlere gelince hemen takozu koyarlar" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, kriz ortamında hep kötü tarafların söylendiğini ancak bardağın sadece boş görünmemesi gerektiğini söyleyerek, "Bardağın her tarafı boş değil, dolu olan tarafları da var. Mali disiplin noktasında, bütçemizin geliri-gideri açısından devletimiz, burada eskiye göre çok iyi durumda.

Enerji ve emtia fiyatlarındaki azalmadan dolayı petrolün fiyatı 150 dolarlardan 35 dolarlara indi. Hammadde fiyatları azalıyor, bundan dolayı da cari açığımız azalacak. Risk unsurunun bir tanesi buydu, bu azalacak. Bankaların genel olarak baktığımızda çürükleri ayıklandı, bu dönemde bankacılık sistemimiz güçlü. Yani, devletin üzerine yük olmayacaklar" şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde yükün azalabilmesi için bazı düzenlemeler de yapılması gerektiğini kaydederek, yeni teşvik yasasının sektörel, bölgesel ve proje bazında olması gerektiğine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, yabancı yatırımcı için yeni bir stratejinin de olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*