O bayrağı çizen Türk ressam öldü

O bayrağı çizen Türk ressam öldü.6740
  • Giriş : 24.06.2009 / 12:45:00

1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağını çizen İsmet Vehit Güney yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından kullanılan, Türk-Rum ortaklığında 1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağını çizen İsmet Vehit Güney yaşamını yitirdi.

KKTC Kültür Dairesi Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 77 yaşında hayata gözlerini yuman ressam İsmet Vehit Güney'in, Kıbrıs Türk resim sanatının mihenk taşlarından biri olduğu ve 1940'lı yıllardan günümüze kadar resim üretmeye ve sanat dünyasına katkı koymaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, ''Kıbrıs Türk resim sanatının duayenlerinden'' Güney'i edebiyete uğurlamak için yarın Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde tören düzenleneceği bildirildi.İsmet Vehit Güney, 1932 yılında Limasol'da doğdu.

2. Dünya Savaşı'nda İngiliz ordusunda görev yaptı. O yıllarda İngiltere yönetimindeki Filistin'e bağlı Hayfa'daki İngiliz Askeri Akademisi'nde askeri konuların yanı sıra resim eğitimi de aldı. İbrahim Çallı ile tanıştı ve birlikte çalıştı. Çallı gibi o da izlenimci resim akımından etkilendi. 1947'de kişisel sergisini açan ilk Kıbrıslı Türk ressam oldu. Eserleri pek çok karma ve kişisel sergide yer aldı, ödüller kazandı.

1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bayrağının, ambleminin ve Kıbrıs Lirası'nın tasarımlarını yaptı. 1977'ye kadar Lefkoşa Türk Erkek Lisesi'nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı, 1986 yılında KKTC Hükümeti, Ressam Güney'e, Kültür Sanat Hizmet Ödülü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*