O çiftçi neden gözaltına alındı?

O çiftçi neden gözaltına alındı?.9712
  • Giriş : 11.03.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 11.03.2009 / 00:00:33

Ergün Mersinli çiftçi Kemal Öncel'in Erdoğan'ın Mersin'de bulunduğu gün gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mersin'de tüm siyasileri protesto ile karşılayan çiftçi Öncel, Ergün'e göre "Nöbetçi protestocu" ve daha önce de birçok lidere protestoda bulundu. Ergün, provakatif bir eylemi önlemek ve Öncel'in güvenliği açısından gözaltına alınmış olabileceğini söyledi.

Nihat Ergün şöyle konuştu:

"Mersinli çiftçi, Mersin'in nöbetçi çiftçisidir. Tansu Çiller'i, Bülent Ecevit'i protesto eden budur. Mesut Yılmaz'ı protesto eden budur ve Sayın Başbakan'ı protesto eden budur.

Mersinli çiftçi, nöbetçi protestocu. Her toplantıda bu organize ediliyor. Ve muhalefet bu çiftçiye Başbakan'ın söylediği sözü yıllardır kullanıyor. Bu çiftçi meşhur oldu. Muhtemeldir ki Başbakan'ın Mersin mitinginde bir şekilde alana getirilecek ya da bir eylemin içinde bulundurulacak. Olabilir, getirilebilir...Peki bu kişinin güvenliği ile ilgili sorun ortaya çıkarsa daha büyük bir tartışmayı yapmayacak mıyız?

Polis bu amacın dışında başka bir amaçla bu kişinin hürriyetini kısıtlayan bir tedbir aldıysa soruşturulmalı. Ama bu kişinin güvenliğini temin etmek açısından başka bir sorunla karşılaşmamak açısından yapılması ve bir provakatif eylemin aktörü olmasın diye bir tedbir almış da olabilir. Yani işe iki yönüyle bakmak lazım. Durup dururken insan hürriyetini kısıtlamak doğru değil.

Bu kişinin mazisi belli. Herkesi protesto eden bu kişi. Çiftçiler onu protestocu olarak algılamadılar, çiftçi eylemi olarak algılamadı. Toplum bu eylemi provakatif bir eylem olarak değerlendirdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*