O çirkin pankarta BBP'den suç duyurusu

O çirkin pankarta BBP'den suç duyurusu.12338
  • Giriş : 06.07.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 23:54:22

"Gülerek yaktın, donarak öldün" ifadelerinin yer aldığı pankart nedeniyle BBP suç duyurusunda bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas Madımak Oteli'nde 37 kişinin yanarak ölümüyle sonuçlanan olayların 16. yıldönümünde düzenlenen anma töreninde bir kişinin taşıdığı "Gülerek yaktın, donarak öldün" ifadelerinin yer aldığı pankart nedeniyle BBP Sivas İl Başkanlığı tarafından suç duyurusunda bulunulacak.

BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, "Aklıselim olan ve insanlık onuru taşıyan hiçbir kişi, kurum ve kuruluşumuz da bu ölüm tacirlerinin tahriklerine göz yummamıza ne de sessiz kalmamıza asla razı olmayacaktır" dedi.

"YAZICIOĞLU, SİVAS OLAYLARINDA 33 KİŞİNİN CANINI KURTARMAK İÇİN ÇALIŞMIŞTI"

İl binasında basın toplantısı düzenleyen Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas İl Başkanı Zeki Haral, pankart hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, "Sivas üzerinde oynanan oyunları çığırından çıkartacak boyutlara getirme gayretlerine de müsaade etmeyeceğiz" dedi. Haral, "Hiçbir karalama faaliyeti, yapılan her türlü ajitasyonlar, alçakça tertiplenen provokeler, şer güçlerin, bölücü ve yıkıcı emeller taşıyanların gayretleri bu mübarek şehir, bu sultan şehir, bu destan şehir Sivas'ımızı ve aziz hemşerilerimizi hedef alarak adice, süfli emellerine malzeme yapmaya yetmeyecektir.

16 yıl önce yaşanan çok vahim ve asla tasvip edilemez haince tezgahlanan olay üzerinden yıllarca adeta bir kan emici vampir gibi her türlü rant oluşturmaya çalışanlar; bu sene de haklı ve masumane bir anma haklarını kullanma yerine yine karanlık yüzleriyle ortaya çıkmışlardır" diye konuştu.

"Gülerek yaktın, donarak öldün' yazılı pankartı da taşıyarak aslında o gün olayları çıkaran zihniyetle bu gün bu pankart tahrikkarlığını yapanların birbirinden hiç de farklı olmadıklarını ortaya koymuşlardır" diyen Haral, şöyle devam etti:

"2 Temmuz olayları karşısında merhum Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu'nun asil tutumu, olaylarda partimizin o tarihteki il binamızın arka tarafından 33 kişinin canının kurtarılması yönündeki gayret ve direktifleri açıkça biliniyor olmasına rağmen şerefsizce taşıdığınız bu pankartın iğrençliği karşısında bütün bir Sivas olarak nefret ve şiddetle kınanacağınızı bildiğiniz halde tahriklerinizi yine sürdürmeye devam ediyorsanız biliniz ki köpeklerin insanlık güneşine doğru havlaması asla o güneşe ve ondan aydınlananlara tesir etmeyecektir. Yeter artık çekin kirli ellerinizi bu şehrin üzerinden. Yeter artık hain emellerinize Sivas'ımızı alet etmekten vazgeçin. Susuyorsak, sabrediyorsak, tahammül ediyorsak bu acizliğimizden değil alicenaplığımızdandır. Hak ettiğiniz sıfatları göz önüne aldığımızda sizi kesinlikle dikkate almamamız gerekse de Sivas üzerinde oynanan oyunları çığırından çıkartacak boyutlara getirme gayretlerine de müsaade etmeyeceğimiz bilinmelidir. Alevisi, sünnisiyle hiçbir ayrım ve farklılık duymadan bütün kutsal değerlerimizle, vatanımız, bayrağımız, Kuran'ımız, cumhuriyetimiz ve demokrasimiz için el ele, gönül gönüle bir sevgi yumağı oluşturduğumuzu, Peygamber Efendimiz, Hz. Ali'miz, Mustafa Kemal'imiz, Aşık Veysel'imiz ortak paydalarımızla bir ve beraber olarak ebediyen dostluğumuz ve kardeşliğimizin temel unsurları olduğunun da bilinci ve inancı içinde her türlü provokasyonlara karşı bir ve beraber duracağımızı da bir kere daha dosta düşmana karşı yeniden ilan ediyoruz."

Haral açıklamasının sonunda bir ulusal gazetede (Zaman) yer alan Madımak Oteli'nin tam karşısında bulunan Alperen Ocakları bürosunun penceresine Muhsin Yazıcıoğlu posterinin asıldığı iddiasının yanlış olduğunu söyleyerek, "Haberi kınıyoruz" dedi.

2 Temmuz 1993'te meydana gelen Sivas olaylarının yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen anma etkinlikleri sırasında Madımak Oteli yakınındaki bir dükkanın camından bir kişi Muhsin Yazıcıoğlu'nun posterini gösterip "Şehitler ölmez" diye slogan atmış, kalabalıktan da bu kişiye su şişeleri, çakmaklar atılmıştı. Anma törenine katılanlardan birinin taşıdığı "Gülerek yaktın donarak öldün" pankartı da dikkat çekmişti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*