“O doktor giderse; ölürüz”

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Hastalarının dertlerini daha iyi anlamak için Kürtçe öğrendi.. Daha fazla hizmet için dayak yedi.. Sarıkamış’a sürüldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesut Şahin 1968’de Kayseri Yahyalı’ya bağlı Yerköy’de dünyaya geldi. Babası Hamza Şahin, İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda çalıştığı için, ilk, orta ve lise öğrenimini Hatay’ta tamamladı. Doğduğu günden itibaren yoksullukla tanışan Şahin, ilerleyen yıllarda tek bir amaca kitlendi. Okuyacak, doktor olacak ve halka hizmet edecekti. 1987’de Kayseri Erciyes Tıp Fakültesi’ne yüksek bir puanla girdi. Mezun olduktan sonra 1995’te, Bartın’ın Hasankadı beldesine tayini çıktı. 1999’a gelindiğinde “Tıpta Uzmanlık Sınavı”na girdi, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi-Travmatoloji Bölümü’nü kazandı. Dahiliye uzmanı olarak da ilk görev yeri olarak Kağızman Devlet Hastanesi’ne, 28 Mart 2005’te tayini çıktı. Burası kendi deyimiyle, “Labaratuvarı ve yataklı tedavi hizmeti olmayan hastane görünümlü bir yer”di. Başka uzman hekim olmadığı için vekaleten başhekim olarak atandı. İlk iş olarak bir biyokimya laboratuarı kurdu. Ardından ilçede çok sayıda hepatit vakası olduğu için seroloji laboratuvarı kurdu. Hormon tlaboratuvarı açtı. İlçede 12 hemodiyaliz hastası olduğu için cihaz istedi.

Kürtçe bile öğrendi
Kısa süre içerisinde binlerce hastaya baktı. İlçede Türkçe bilmeyen ve doktora geldiğinde derdini anlatamayan hastaların varlığı ciddi bir sorundu. Bu hastalarıyla yeterince ilgilenemediğini düşünen Mesut Şahin, 6 aylık yoğun bir çalışmanın ardından en azından karşısındakini anlayacak düzeyde Kürtçe öğrendi. Şahin’in bu tutumu onu ilçede kısa süre içerisinde halkın sevgilisi yaptı. Sanki bütün Kağızmanlıların akrabası gibi olmuştu. 2006’ya gelindiğinde yeni hastane binası hizmete girdi.

Halk sokağa döküldü
Açılıştan 1 ay sonra hastaneye Serdar Kaya, başhekim olarak atandı. Şahin yönetimle “Gereğince çalışmıyorlar” diye ters düştü. Hemodiyaliz kursu için Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı izinle Erzurum’a gitti. Ancak döndüğünde “2 aydır işe gelmiyor” tutanağı tutulduğunu gördü. Başhekimle tartışan Şahin, iddiaya göre hastane yetkilileri tarafından dövüldü, ölümle tehdit edildi. Sonunda “Huzuru bozduğu” gerekçesiyle Sarıkamış’a sürüldü. Şahin “Evet onlara rahatsızlık verdim doğru. Ben tek başıma 3 bin hastaya bakarken onlar bu kadar hastaya 3 ayda bile bakmadılar. Onları bu huzursuz etti” dedi.

Şahin’in tayinin çıktığını öğrenen Kağızmanlılar “O giderse bize kimse bakmaz... Ölürüz” diye sokaklara döküldü. Omuzlarında taşıdığı doktorlarının ilçeden ayrılmaması için 4 bin 700 imza topladı. Kağızmanlılar, tayinin durdurulmaması halinde gerekirse Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious