O 'Efsane' komutanlar da gözaltına alındı

O 'Efsane' komutanlar da gözaltına alındı.48514
  • Giriş : 22.02.2010 / 21:20:00
  • Güncelleme : 22.02.2010 / 21:22:33

Gözaltı fırtınası emekli paşaları vurdu. İçlerinde Öcalan'ı ve Sakık'ı Türkiye'ye getiren emeklim paşa da var...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sabah saatlerinde başlayan gözaltı fırtınası emekli paşalara da uzandı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alındı. Ankara Valisi Kemal Önal "Talimat İstanbul'dan geldi, savcının elinde liste var, gözaltılar ona göre yapılıyor" dedi.

İstanbul Başsavcıların emri ile sabah saatlerinde Ankara'da 20'ye yakın noktaya polis baskını yapıldı. Balyoz darbe planı iddialarıyla ilgili baskınlarda gözaltına alınanlar arasında flaş isimler de var. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına da bu isimler arasında.

Polisin elindeki gözaltına alınacak kişi sayısı 49. 49 kişinin dağılımı şöyle:

17'si emekli general, 4'ü muvazzaf denizci general, 28 rütbeli asker. Bu 28 kişiden 27'si subay 1'i astsubay . Subayların çoğu yarbay ve albay.

DARBE GÜNLÜKLERİNİN KOMUTANI

Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarını anlattığı günlükleri ile gündeme gelen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alınanlar arasında.

ÖNCEKİ 1. Ordu KOMUTANI DA GÖZALTINDA

Fırtına ile aynı dönemde 1. Ordu komutanlığı yapan emekli Org. Ergin Saygun da gözaltına alındı. Ergin Saygun 2009 Ağustos'da emekli edilmişti.

ÇETİN DOĞAN KARMAŞASI

Balyoz Darbe Planı iddiasıyla ilgili, İstanbul'da eski 1.Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli'nin evlerinde polis ekipleri tarafından arama yapıldı. Arama sonrası emekli Orgeneral Çetin Doğan gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü iddia edildi. Çetin Doğan'ın avukatı ise Cnn Türk'e yaptığı açıklamada Doğan'ın gözaltında olmadığını söyledi. Avukatın açıklamasının ardından Çetin Doğan hakkında yakalam emri çıkarıldı.

ÖCALAN'I GETİREN KOMUTAN

Ayrıca diğer gözaltına alınan emekliler arasında Korgeneral Engin Alan ve Ayhan Poyraz'ın da olduğu öğrenildi. Korgeneral Engin Alan'ın Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye getiren ekipte görev aldığı belirtildi.

SAVCI İSTANBUL'A İSTEDİ

Fırtına, Alan ve Poyraz, İstanbul Başsavcısının isteği ile Ankara'da gözaltına alındı. Muayene için Adli Tıp'a götürülen komutanlar daha sonra İstanbul'a götürüldü.

İZMİR'DEKİ ALBAY İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

Ergenekon soruşturması kapsamında İzmir'de emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan gözaltına alındı. İstanbul'da Ergenekon Soruşturması yürüten cumhuriyet savcılarının isteği üzerine İzmir polisi sabah erken saatlerde Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan'ı evinde gözaltına aldı. Bozyaka'daki Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan'ı yakınları yalnız bırakmadı.

EMEKLİ KORAMİRALE GÖZALTI

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, eski Güney Deniz Saha Komutanı Emekli Koramiral Lütfi Sancar'ın gözaltına alındığı öğrenildi. Soruşturmayı yürüten savcıların talimatı üzerine bugün yapılan gözaltılar kapsamında arandığı bildirilen ismin, eski Güney Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Lütfi Sancar olduğu, Sancar'ın İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne geldiği bildirildi.

HARP AKADEMİLERİ'NDE ALARM

Aynı zamanda Lojmanların girişi olan Harp Akademileri 2. Nizameyesinde olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Saat 11.00 sıralarında içinde sivil giyimli polislerin bulunduğu 1 cip, 1 otomobil ve 1 panelvan araç nizamiye kapısına geldi. Araçlar bir süre içeri alınmadı. Ardından araçlardan inen sivil giyimli polislerin askerlerle konuştukları görüldü. Asker ve polisler arasındaki görüşme yaklaşık 10 dakika sürdü. Ardından araçtan inen sivil giyimle polisler yürüyerek nizamiyeyi geçti ve içeri girdi. Polislerin indiği araçlar manevra yaparak geriye döndü. Bu arada bir askeri yetkili hareketliği görüntüleyen Doğan Haber Ajansı kamerasının görüntü kaydetmemesini istedi, içerdeki hareketlilikle ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

BALYOZ DARBE PLANI

Taraf Gazetesi darbeye ortam hazırlamak amacıyla yeni bir eylem planı iddiasını ortaya atmıştı. "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adı altında "Çarşaf", "Sakal", "Oraj" ve "Suga" adı verilen planlara göre, Beyazıt ve Fatih camilerinde cuma günü bombalı saldırılar düzenlenecek, Ege'de Türk jeti düşürülecek, AK Parti aciz gösterilmeye çalışılacaktı.

Kaos ortamı sonunda 11 sayfalık 'Balyoz planı' hayata geçirilecekti. Gazetenin haberine göre, dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan yönetimindeki askerler, darbeye direnebilecek 200 bin kişiyi stadyumlara doldurmayı planlıyordu. Hatta, darbe kabinesi bile hazırlanmıştı. Planda imzası bulunduğu iddia edilen Orgeneral Doğan, "TSK'da her kademede mevcut planları gözden geçirmek üzere harp oyunu, plan tatbikatı ve seminerler yapılması doğal bir uygulamadır" demişti.

Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, "1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır. İddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir" ifadesini kullanmıştı.

İŞTE GÖZALTI LİSTESİ

-Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına
-Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek
-Eski 1. Ordu Komutanı Org. Ergin Saygun
-Eski 1. Ordu Komutanı Org. Çetin Doğan
-Emekli Korgeneral Yavuz Yalçın
-Emekli Korgeneral Engin Alan
-Emekli Korgeneral Ayhan Taş
-Emekli Korgeneral Mustafa Çalış
-Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Feyyaz Öğütçü
-Eski Güney Deniz Saha Komutanı Lütfi Sancar
-Emekli Tümamiral Özer Karabulut
-Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk
-Emekli Albay Emin Küçükkılıç
Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan
-Emekli Albay Ahmet Metin Dikici
-Emekli Albay Kubilay Aktaş

GÖZALTINA ALINAN KOMUTANLAR KİM?

Ergenekon davası kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek 5 Aralık 2009'da Ergenekon savcılarına ifade vermiş ve serbest bırakılmıştı. Gözaltına alınan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun 5 Kasım 2007'deki Başbakan Erdoğan-ABD Başkanı Bush görüşmesinde Başbakan'a eşlik etmişti.

Ergenekon davası kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek 5 Aralık 2009'da Ergenekon savcılarına ifade vermiş ve serbest bırakılmıştı. Gözaltına alınan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ise 5 Kasım 2007'deki Başbakan Erdoğan-ABD Başkanı Bush görüşmesinde Başbakan'a eşlik etmişti. Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı sırasında Balyoz Darbe Planı'nı hazırladığı iddia edilmiş, Doğan bu iddiaları yalanlamıştı. İşte gözaltına alınan komutanların özgeçmişleri:

EMEKLİ ORGENERAL ERGİN SAYGUN

Ergin Saygun, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 1966 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1967 yılında Topçu ve Füze Okulu'ndan mezun oldu. 1978 yılında Kara Harp Akademisi'ni de bitiren Saygun, kurmay subay olarak Genelkurmay Strateji ve Plan Dairesinde Proje Subaylığı görevi yürütürken, İngiltere Kraliyet Kara Kurmay Kolejini de bitirdi.

Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Brüksel'de Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı'nda Kara Plan Subaylığı, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, 6'ncı Piyade Tümeni'nde Piyade Tabur Komutanlığı, 3. Kolordu Harekat ve Eğitim Şubesi ve 1'inci Ordu Plan Harekat Şubesi Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı görevlerini yürüten Saygun, 1993 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede Belçika'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı'nda Lojistik ve İntikaller Daire Başkanlığı ile 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu, 1997 yılında tümgeneralliğe terfi etti.

Genelkurmay Strateji Daire Başkanlığı, 4'üncü Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 1'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürüten Saygun, 2001 yılında korgeneralliğe terfi etti. Saygun, 3'üncü Kolordu Komutanlığı ile Belçika'da Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulundu, 2005 yılında orgeneralliğe terfi etti. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay 2'nci Başkanlığı görevlerinin ardından 2008 yılı atamalarında 1'inci Ordu Komutanlığı'na atandı. Orgeneral Saygun, 30 Ağustos 2009'da emekliye ayrıldı.

Saygun, 5 Kasım 2007'de ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik etmişti.

EMEKLİ ORGENERAL İBRAHİM FIRTINA

Halil İbrahim Fırtına, 1941 yılında Ordu'da doğdu. 1962'de Hava Harp Okulu'ndan, 1964'te Uçuş Okulu'ndan mezun olan Fırtına, Hava Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde 1970 yılına kadar filo kol uçuculuğu yaptı. 1972'de Hava Harp Akademisi'ni bitiren Fırtına, kurmay subay olarak 9. Ana Jet Üs Komutanlığı 192. Filo Kol Uçuculuğu ve Eğitim Subaylığı, Hava Harp Akademisi öğretim üyeliği, 8. Ana Jet Üs Komutanlığı 184. Filo Komutan Vekilliği, Bonn Hava Ataşeliği, Hava Kuvvetleri Personel Eğitim Dairesi Meslek Geliştirme Kurslar Şube Müdürlüğü, 4. Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1989 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Washington Silahlı Kuvvetler Ataşeliği görevlerinde bulunan Fırtına, 1993'te tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı ve 1. Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü, 1997 yılında korgeneralliğe yükseldi.

Korgeneral rütbesiyle Harp Akademileri Komutan Yardımcılığı ve Hava Harp Akademisi Komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı ve 6. Birleşik Hava Harekat Merkezi (CAOC) Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2001 tarihinde orgeneralliğe yükseldi ve Harp Akademileri Komutanlığı'na getirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na 30 Ağustos 2003'te atanan Orgeneral Fırtına, 30 Ağustos 2005 tarihinde emekliye ayrıldı.

5 Aralık 2009'da Ergenekon savcılarına "şüpheli" sıfatıyla ifade veren Fırtına, "Bir darbe suçlaması kapsamı içerisinde bana soru yöneltilmesini üzüntü ile karşılıyorum ve reddediyorum. Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven isimli planlama faaliyetlerini ise emekli olduktan sonra basından öğrenmiş bulunmaktayım. Görev yaptığım dönem içerisinde böyle bir çalışma grubundan ve planlama faaliyetlerinden bilgim yoktur" demişti.

EMEKLİ ORAMİRAL ÖZDEN ÖRNEK

1943 yılında İzmit'te doğan Özden Örnek, 1964 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun olarak donanmaya katıldı. 1967-1969 yılları arasında ABD'de Iisansüstü öğrenimini yapan Örnek, 1975 yılında Deniz Harp Akademisi'nden, 1982 yılında da ABD Deniz Komuta Koleji'nden mezun oldu. 1982-1984 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı'nda Harekat Şube Müdürlüğü, 1984-1986 yılları arasında da Washington Deniz Ataşeliği görevlerinde bulunan Örnek, 30 Ağustos 1988'de tuğamiralliğe yükseldi. 1988-1989 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığı ve 1989-1990 yıllarında Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürüten Örnek, 1990-1992 yılları arasında da NAVSOUTH/Napoli'de görev yaptı. 1992 yılında Tümamiralliğe terfi eden Örnek, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1994-1995 yıllarında Hücumbot Filosu Komutanlığı, 1995-1996 yılları arasında da Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunan Örnek, 30 Ağustos 1996'da koramiralliğe terfi etti. Örnek, 1996-1997 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, 1997 -1999 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürüttü, 1999-2001 arası Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevini yaptı. Örnek, 30 Ağustos 2001'de Oramiralliğe terfi ederek Donanma Komutanlığı'na atandı, 30 Ağustos 2003 ile 20 Ağustos 2005 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini yaptı.

2007 yılında Nokta dergisinin açıkladığı 'darbe günlükleri'yle gündeme gelen emekli Oramiral Özden Örnek, günlüklerin kendisine ait olduğu iddiasını yalanlamıştı. Örnek, Ergenekon savcılarına 5 Aralık 2009'da emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ile birlikte "şüpheli" sıfatıyla ifade vermiş ve serbest bırakılmıştı.

EMEKLİ ORGENERAL ÇETİN DOĞAN

Çetin Doğan, 1940 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. 1960 yılında Kara Harp Okulunu tamamlayan Çetin Doğan, 1961'de Topçu Okulunu bitirdi. Doğan 1987 yılında tuğgeneral rütbesine yükseldi. Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanlığı, 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı, 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı, 1. Mekanize Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Harekat Başkanlığı ve Jandarma Asayiş Komutanlığı görevlerini yürüten Doğan, 1999'da orgeneralliğe terfi ederek Ege Ordu Komutanı oldu. 2004 yılında 1. Ordu Komutanı iken emekli oldu.

Emekli Orgeneral Doğan'ın 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı sırasında Balyoz Darbe Planı'nı hazırladığı iddia edilmiş, Doğan bu iddiaları yalanlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*