O elleriyle dikmişti

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Hayrettin Karaca yangınları değerlendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karaca; "Ormanların yandığını gördükçe yüreğim yanıyor, içim yanıyor; ama sadece ormanlar yanarken mi yüreğim yanıyor, ormanlar kesilirken, açılırken yanmıyor mu." dedi.

Konuyla ilgili Cihan Muhabirinin sorularını yanıtlayan Karaca, son günlerde artan orman yangınlarının bir çok sebebi olabileceğini söyledi. Orman yangınlarının tüm dünya ülkelerinde olduğuna dikkat çeken Karaca, önemli olanın Türk toplumu olarak ormanlar konusunda biliçlenme olduğunu kaydetti.

"PİKNİKLER İLLA ORMANDA MI YAPILMAK ZORUNDA"

Toplumsal tepkinin oluşmasıyla birlikte orman yangınlarının azalacağının altını çizen Karaca: "Benim çok yadırgadığım bir şeyi söylemek istiyorum. Pikniklerde sigara, şişe atarak oralar yakılıyor. Bu bir katliamdır, bu bir günahtır, bu ülkeye yapılan büyük bir zarardır. Ben kendi keyfim için eğleneceğim diye bunu yapamam. Bizde et evde yenmez, illa ormanda yenecek. Ye etini evde yav. Yak ocağını. İlla ormanda mı yakacağım. Bunlardan vazgeçmek lazım. Piknikde mi aklına ateş yakmak geliyor. Bu orman denen yere illa yemek için mi gidilir. orda kuşların sesini dinle, orda rüzgarın sesini dinle, ekosistemin güzellliğine bak. İşte doğa bu. Güzellik bu." diye konuştu.

"ORMAN VASFINI YİTİRMİŞ ARAZİ NE DEMEK, ORMAN DURUP DURURKEN Mİ VASFINI YİTİRİYOR"

Hükümetin orman vasfını yitirmiş arazilerin orman olmaktan çıkartılması konusundaki çalışmasını eleştiren Karaca şunları söyledi: "Yüreğim yanıyor, ama ne bileyim, kesilirken yanmıyor mu yüreğim, ormanlar açılırken yanmıyor mu? 500 bin hektar ormanlık alan orman vasfını kaybetmiş, nasıl kaybetti bu orman. 2/b olayı nerden çıktı. Anayasada yazıyormuş mu ki orman vasfını kaybetmiş arazi. Orman nasıl vasfını kaybeder? Ormana vasfını ben kaybettiririm, insan kaybettirir. Köylüler çaresiz kendi ekmeği için yer açmıştır. Ama öyle zamanlarda olmuştur ki, seçimden önce haber çıkmıştır, ben af çıkaracağım ormanda açabildiğin kadar yer aç diye. 2/b olayı burdan çıktı. Bugün sahilleri, o güzel ormanları veriyoruz, nerdeyiz. Evet turizm önemli bir gelir kaynağı ülkemiz için, ama doğal ekosistemi bozmayı, doğal sahilleri oralara tahsis etmeye ihtiyacımız var mı? Yok. İşin aslına gelelim. Yangından tabii ki yüreğimiz yanıyor, ama eğer ben af çıkaracaksam orayı tabii ki açar vatandaş. Bakan, biz gezdik bizden sonra orayı yakmışlar diyor. Eğer sonunda af varsa tabii ki yakar. Yangın çıkış sebeplerinden biri de bu olabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious