'O hareket' için ceza yok

'O hareket' için ceza yok .7295
  • Giriş : 15.09.2007 / 14:23:00
  • Güncelleme : 15.09.2007 / 14:40:48

Basın tribüne kol hareketi yapan Emre'nin ceza almasına Ulusoy ve Terim'in izin vermediği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emre'ye çifte kalkan!
Macaristan maçında basın tribünü önüne gelerek el-kol hareketleri yapan ve kamuoyundan büyük tepki gören Emre hakkında cezai işlem yapılmasına Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy ile Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in izin vermediği bildirildi

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve Fatih Terim, Emre Belözoğlu'na sahip çıkınca milli oyuncunun ceza alma olasılığı ortadan kalktı.
Macaristan maçında ay-yıldızlı ekibin attığı ilk iki golden sonra basın tribünü önüne gelerek el-kol hareketi yapan ve bu eylemi nedeniyle büyük tepki gören Emre hakkında cezai işlem yapılmasına Ulusoy ile Terim'in engel olduğu öğrenildi.
Hareketinin toplumun çeşitli kesimlerince eleştirilmesinin ardından yaptığı yazılı açıklama ile özür dileyen Milli Takım kaptanının ancak federasyon başkanının onayı ile disiplin kuruluna sevk edilebileceği bildirilirken, bu konuda dün akşam saatlerine kadar herhangi bir girişimde bulunulmaması olayın üzerinin örtüldüğü şeklinde yorumlandı. Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in de Emre'ye sahip çıkarak, "Ben futbolcumu ezdirtmem" dediği ileri sürüldü.

Sevk edilmeliydi
Bu arada bazı federasyon yöneticilerinin Emre'nin eylemini hoş görmediği ve kamuoyunu tatmin edecek bir ceza verilmesi fikrini dile getirdiği bildirildi. Emre'ye disiplin talimatına göre müsabakadan men cezası verilmesinin Türkiye'de uygulanabilir olmadığı görüşündeki yöneticilerin en azından bir para cezası ile bu hareketin onaylanmadığı mesajı verilmesini istediği vurgulandı. Bu arada yurt dışında bir kulübe kayıtlı olduğu için Emre'nin, Türkiye'de disiplin kuruluna gönderilmesinin mümkün olmadığı iddia edildi.

Ceza verilmeli!

Milliyet İnternet sitesi dün "Emre'ye ceza verilsin mi" konulu bir anket düzenledi. Büyük bir katılımın yaşandığı ankette, yüzde 41,89; "Milli formayı bir daha girmesin", yüzde 16,37; "Para cezası verilsin", yüzde 41,74; ise "Cezayı gerektirecek birşey yok" seçeneğini işaretledi.

Van Bommel- Cavcav örneği

Futbol Federasyonu Emre Belözoğlu hakkında suskunluğunu sürdürürken geçen yıl Şampiyonlar Ligi'nde yaşanan benzer bir olaya UEFA'nın ağır para cezası verdiği kaydedildi.
Real Madrid ile Bayern Münih arasında oynanan maçta attığı golden sonra İspanyol taraftarlarının bulunduğu tribüne giderek el-kol hareketi yapan Van Bommel karşılaşmadan hemen sonra pişman olduğunu dile getirmiş, ancak bu özürü Hollandalı oyuncuya UEFA tarafından 6 bin 200 Euro para cezası verilmesini önleyememişti.
Üç sezon önce başkentte oynanan bir Gençlerbirliği-Ankaragücü maçında ise Başkan İlhan Cavcav rakip takım taraftarlarının aleyhine yaptığı tezahürat karşısında kendini tutamamış ve benzer bir kol hareketi yapmıştı. Bu eylemi nedeniyle Cavcav'a 20 gün hak mahrumiyeti cezası öngörülmüştü.
Beşiktaşlı Runje, Galatasaraylı Ayhan ve Fenerbahçeli Selçuk, raporlara geçmediği halde tribünlere yaptıkları el hareketleri nedeniyle ceza almıştı.

TÜRFAD da kınadı

Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD), A Milli Takım'ın Macaristan ile yaptığı maç sırasında basın tribününe karşı hareketi nedeniyle, milli futbolcu Emre Belözoğlu'nu kınadı. TÜRFAD'dan yapılan açıklamada, milli takımda kaptanlık seviyesine gelen Emre'nin, kol hareketinin, profesyonel bir futbolcuya hiç yakışmadığı vurgulanarak, "Terbiye ve centilmenlik anlayışına yakışmayan ve genç sporculara kötü örnek olan Emre Belözoğlu'nu kınıyoruz. Bundan sonraki Futbol yaşamında da fair-play ruhuna uygun hareket etmesini diliyoruz" denildi.

Fair - play daveti!

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, fair - play haftası nedeniyle yayınladığı mesajda, futbolun karşılıklı sevgi ve saygıyı ön plana çıkaran bir rekabet ortamında daha saygın, daha değerli ve daha anlamlı bir konuma taşınacağını belirtti. Ulusoy, Futbol ailesinin fair play olgusu üzerinde hassasiyetle durması gerektiğini hatırlattığı mesajında, şu görüşlere yer verdi:
" Başta oyuncu, hakem, kulüp yöneticisi ve taraftarlar olmak üzere, tüm Futbol ailesini bu anlamlı günün ruhuna yakışır bir duyarlılığa davet ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious