'O İngilizler Erbil'in intikamı'

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

İran'ın Basra Körfezi'nde karasuları ihlali suçuyla gözaltına aldığı İngiliz askerlerini Tahran'a götürmesi kafalarda soru işareti bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şark El Avsat gazetesine konuşan bir İranlı yetkili, askerlerin Irak'ın Erbil kentinde ABD tarafından tutuklanan İranlı istihbaratçılarla takas edilmek istendiğini söyledi.

Basra Körfezi'ne dökülen Şattülarap su yolunda İran devrim muhafızlarının 15 ingiliz askerini gözaltına almasıyla başlayan diplomatik kriz sürüyor. İngiltere, askerlerin serbest bırakılmasını istedi ancak İran olumlu cevap vermedi. Londra'da yayımlananan Arap Eş Şark El Avsat gazetesine konuşan üst düzey İranlı bir yetkili ise Tahran'ın amacının, İngiliz askerlerinin karşılığında Irak'ın Erbil kentinde bir ay önce yakalanan ve gözaltına alınan Devrim Muhafızları askerleriyle istihbarat görevlilerinin serbest bırakılmasını sağlamak olduğunu söyledi. İran tarafından gözaltına alınan 15 İngiliz askerinin durumu hakkında dün ajanslara önemli bilgiler ulaştı. Yarı resmi Fars haber ajansı, İngiliz askerlerin saldırgan hareketlerinin nedenini açıklamalarını sağlamak için Tahran'a götürüldüğünü duyurdu. Fars haber ajansı ayrıca kaçırılan 15 İngiliz denizcinin arasında kadınların da bulunduğunu ileri sürdü. İddiayı doğrulayan İngiliz yetkilileri denizcilerin arasında sadece bir kadın olduğunu kaydetti.

YOĞUN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

İki ülke diplomatları nükleer kriz dönemine rastlayan krizi aşmak için hem Londra, hem de Tahran'da görüşmeler gerçekleştirdi. Tahran'da İngiltere maslahatgüzarı İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak İngiliz deniz kuvvetlerine bağlı askerlerin kanunsuzca Ervendrud bölgesinde İran sınırlarını ihlal etmesi konusunda uyarıda bulunuldu. İran Dışişleri Bakanlığı Batı Avrupa Masası Başkanı İbrahim Rahimpur bu görüşmede konuyla ilgili olarak defalarca İngiliz askerilerin Irak işgali süresince kanunsuz bir şekilde Ervendrud bölgesinde İran sınırlarını ihlal ettiklerini ve İran sınır muhafızlarının inceleme ve araştırma amacıyla bu askerleri göz altına aldığını hatırlattı. İngiltere'de İran'ın Londra Büyükelçisi Resul Mohavedian'ı dün 2. kez Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni de İngiliz askerlerinin karasuları ihlalini kesin bir dille kınadı.

Basra Körfezi'nde 'iktidar' tatbikatı

Basra Körfezi'nde rehin asker gerginliği devam ederken İran deniz kuvvetleri Körfez sularında “İktidar” deniz tatbikatına başladı. Tatbikatta İran deniz kuvvetlerinin savunma bakanlığının yeni ürettiği askeri teçhizat ve silahlar, ağır ve lojistik savunma gemileri, havadan karaya ve havdan havaya roketler kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious