'O karikatürü yapan insan köpekten daha aşağıdır'

'O karikatürü yapan insan köpekten daha aşağıdır'.11870
  • Giriş : 03.09.2007 / 19:41:00
  • Güncelleme : 03.09.2007 / 19:50:38

Ekmeleddin İhsanoğlu ,İslam dünyasını rahatsız eden karikatürle ilgili olarak, sert konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, son olarak bir İsveç gazetesinde yayımlanan, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürle ilgili olarak, ''Hiç kimse 1,5 milyar insanın mukaddes saydığı peygamberi köpek şeklinde gösterme hakkına sahip değil. Bunu yapanlar, o havyandan daha aşağı seviyededirler'' dedi.

İhsanoğlu, ''Bağlantısızlar İnsan Hakları ve Kültürel Çeşitlilik'' konferansı için geldiği Tahran'da, gazetecilerin bir İsveç gazetesinde yayımlanan karikatürle ilgili soruları üzerine, bu karikatürlerin yayımlanmaya başladığı 2005 yılı Ekim ayından beri uluslararası düzeyde önemli faaliyetlerde ve bazı girişimlerde bulunduklarını söyledi. Dinlere karşı saygısızlık, hakaret, dini inançlara saldırı ve hor görme gibi faaliyetlerin önlenmesi için BM Genel Kurulu ve BM İnsan Hakları Konseyinden birkaç defa karar çıkarttıklarını belirten İhsanoğlu, ''Bu uluslararası kararlara rağmen böyle hadiselerin tekrarlanması bizi çok düşündürüyor. Biz hiç kimsenin ifade hürriyetine, basın hürriyetine karşı değiliz'' dedi.

Hiçbir hürriyetin sorumlulukla beraber dengeli olarak bulunmadan yaşayamayacağının altını çizen İhsanoğlu, şunları kaydetti: ''Sınır tanımayan hürriyet, hürriyet değil, küstahlıktır. İsveç gazetesinin, Peygamber Efendimizi bir karikatürde bu şekilde göstermiş olması insanlık dışı, gayri medeni bir harekettir. Bu bir provokasyondur. Onun için herkes bunu bu şekilde bilmeli ve bütün ilgililer meseleye buna göre bakmalıdır. 1,5 milyar insanın mukaddes saydığı peygamberi hiç kimse köpek şeklinde gösterme hakkına sahip değildir. Bunu yapanlar, o gösterdikleri hayvandan daha aşağı seviyededirler.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious