'O konuşursa Susurluk'un seyri değişir'

'O konuşursa Susurluk'un seyri değişir'.12295
  • Giriş : 14.05.2009 / 23:40:00

Ağar davasında alınan karar, 13 yıldır tartışılan Susurluk olayının seyrini değiştirme ihtimali doğurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çatlı'nın akrabası olan Öz'ün, karıştığı olayları ve bildiklerini anlatması halinde, Susurluk'un karanlıkta kalan birçok yönü de aydınlanabilecek.

Susurluk olayı kapsamında, ikinci kez hakim önüne çıkan eski Bakan Mehmet Ağar ile ilgili davada alınan bir karar, 13 yıldır tartışılan Susurluk olayının da seyrini değiştirme ihtimali doğurdu. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Susurluk olayının önemli ismi Yaşar Öz'ün ifadesine başvurma kararı aldı. Abdullah Çatlı ile de uzaktan akraba olan Öz'ün, karıştığı olayları ve bildiklerini anlatması durumunda, Susurluk'un karanlıkta kalan birçok yönü de aydınlanabilecek.

9 Şubat günü Ankara'da ilk duruşmaya çıkan Ağar, Yaşar Öz'ü Tarık Ümit vasıtasıyla tanıdığını anlatmış ve ''Tarık Ümit, o dönemde MİT ile çalışıyordu. Yaşar Öz'ün de insan ticaretiyle uğraştığını söylemişti. PKK terör örgütü de insan ticaretinden çok miktarda para kazanıyordu. Bu konuda, faydalandık. Yurt dışında bağlantıları vardı. Öz'ün verdiği telefon numaralarının dinlenilmesi sonucunda, başarılı operasyonlar yapıldı.'' demişti.

ŞİFRENİN ALTINDA NE VAR ?

Mehmet Ağar'ın "İnsan ticareti'' suçlamasına kızan, Öz ise avukatı aracılığıyla cezaevinden bir açıklama yaptı ve ''16 yıllık suskunluğumu bozarım'' diyerek şifreli biçimde şunları söyledi:
'' Adını 'terörle mücadele' koyup, benden ricayla ağırlıklı çıkara dayalı hangi kirli taleplerde bulunduklarını, benden devlet destekli nasıl bir eli kanlı taşeron yaratmak istediklerini, amaçlarını hayata geçirdikten sonra, bu kez de taşeronlarını nasıl ortadan kaldırdıklarını açıklayacağım. "

HANGİ OLAYLAR AYDINLANABİLİR?

Yaşar Öz, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı ile de uzaktan akraba bulunuyordu. Çatlı'nın eşi Meral Çatlı'nın babası, ikinci kez evlendi. Yaşar Öz de, ikinci eşin kardeşiydi. Bu ilişkiden dolayı Yaşar Öz'ün Çatlı ile ilgili bilgilere sahip…

Halen Tekirdağ Cezaevinde bulunan Yaşar Öz'ün konuşması halinde, Susurluk sürecinde yaşanan ''Devlet- siyaset- mafya'' üçgenindeki birçok olayın yanı sıra, Çatlı'nın devlet birimleriyle olan ilişkilerinin, Tarık Ümit, Ömer Lütfü Topal, Behçet Cantürk, Savaş Buldan ile İran'lı Simitko ve Esmeali gibi cinayetlerin aydınlanma ihtimali bulunuyor. Öz'ün konuşması halinde şu konular da aydınlığa kavuşabilecek:

SİLAH TAŞIMA BELGELERİ: Öz İstanbul'da yakalandığında üzerinden Mehmet Ağar imzalı silah taşıma belgeleri ve ruhsatsız silahlar çıktı. Öz, Ankara'dan gelen talimatla serbest bırakıldı. Silah ve evraklar kendisine geri verildi. Bu talimatları, evrak ve silahları kim neden verdi? Silahlar hangi eylemlerde kullanıldı.

ABD VE İNGİLTERE'DEKİ OLAYLAR: Yaşar Öz, 6 Aralık 1995'te, DEA ajanlarına eroin satarken yakalanmaktan son anda kaçarak kurtuldu. Öz bu olay ve adının karıştığı Londra'da Halkevi Başkanına yönelik suikast girişimi konusunda da bilgi verebilir.

TARIK ÜMİT KONUSU: Abhaz ve Çerkez olmasından dolayı MİT muhbiri Tarık Ümit ile de yakınlığı ve iş ortaklığı bulunan Yaşar Öz, Tarık Ümit'in cesedinin nerede olduğu ve Ümit'in ortaklığı bulunan KKTC'deki Fırst Merchant Bakn konusunda da bilgi verebilir.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*