O öldü, bari kalanlara sahip çıkalım

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Dilipak: 'Düşünce suçuna karşı girişim'de birlikteydik. 'Birimizin derdi hepimizin derdi' diye az kapı çalmadık. Hrant Dink öldü, bari bundan sonra yaşayanlara sahip çıkalım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dink öldürüldü.. Türkiye değerli bir vatandaşını kaybetti..

Yetimhanede büyüdü.. Halkına ve ülkesine sadık kaldı.. Her zaman barıştan, mazlumlardan yana oldu. İnsan haklarını ve hukuku savundu. Dürüsttü..

Onu ilk kez bir Tv programında tanıdım yıllar önce.. Belki 20 yıl oldu.. Tartışmamız bekleniyordu, ama kucaklaşarak ayrıldık ve her zaman insan hakları mücadelesinde birlikte olduk..
Resmi tarihin ve Ermeni militanların anlattıkları dışındaki gizlenen gerçeği biliyordu..
Bir insana yapılan bir haksızlık, bütün bir topluma yöneltilmiş bir tehdittir..
Kim tetiği çekerse çeksin, asıl o tetiği çeken kişinin arkasındaki güçtür önemli olan.. Bu ihanet odağının mutlaka deşifre edilmesi gerek. Bu bir Ermeni olabilir, Türk olabilir, bir yabancı ülke istihbaratının yönlendirdiği bir kişi olabilir.. Bir Türk - Ermeni çatışması çıkarmak istiyor olabilirler. Soykırım tasarıları ile ilgili kanlı bir lobi faaliyeti olabilir.. Türkiye'de kargaşa çıkartıp, iktidarı köşeye sıkıştırmak, darbe ortamı oluşturmak ya da ekonomiyi krize sokmak isteyen birilerinin işi olabilir.
Tam da Ermeni meselesinin yeniden gündeme geldiği, Kerkük ve Kürt meselesinin, Kıbrıs konusunun ısıtıldığı bir zamanda gerçekleşti bu suikast.
Bu cinayeti kim niçin gerçekleştirirse gerçekleştirsin, birileri bu olayı Türkiye'ye karşı ya da iktidarı yıpratmak için kullanmak isteyecektir. Daha ilk günden kimi çevrelerin verdikleri mesaj bu yönde.. Birileri Cumhurbaşkanlığı tartışmaları ile konuyu ilişkilendirerek bir cinayetten siyasi rant sağlamak için kollarını sıvamakta gecikmeyecek gibi gözüküyor..
Gazeteci arkadaşlarım anlatıyor. Ermenistan'a gitmişler.. Bir toplantı sırasında bir Ermeni militan, “soykırım şehidleri için bir dakikalık saygı duruşu” anonsu yapıyor. “Bizim Dink” yerinden fırlayıp, “hayır bütün mazlumlar, bütün öldürülenler için” diye bağırıyor..
“Bizim Dink” Türkiye için bir şanstı..
İktidar şunu da iyi hesaplamalı. Öyle yasalar yapın ki, bu ülkenin aydınları bu kadar kolay bir şekilde vatan haini ilan edilemesin.. Vatan hainliği ile damgalanarak sanık sandalyesine oturtulamasın. Sonra birileri durumdan vaziye çıkartıp, birilerini masum insanlara karşı kışkırtabiliyor..
O “zehirli kan” hikayesini biliyorum. Tamamen onun kastı dışında, tamamen Türkiye yanlısı bir yorum çarpıtılarak, Hrant Dink sanık sandalyesine oturtulmaya çalışıldı.. Vakit gazetesi olarak o gün Dinkle yapılmış bir röportajı yayınladık. Ama birileri Hrant'ı hedefe oturttu. Hrant'a yönelik teditler vardı ama koruma yapılmaması dikkat çekici.
Hrant uluslararası ödülleri olan bir yazardı. Dünyayı tanıyan, dünyada tanınan bir insan.
Hrant'a sıkılan kurşun Türkiye'yi de vurdu.. Kesinlikle onu vurandan çok daha fazla bağlıydı bu ülkeye.. Eminim ki, onu vuran Hrant'ı tanımıyordu. Hrant, Türkiye düşmanlarına karşı her zaman öfkeli oldu. Türkiye, Hrant'ı anlayamadı.. Keşke Türkiye, Hrantı Ermeni sorununun barışçı bir şekilde çözümlenmesi için yanına alsaydı.. Hrant bizim şansımızdı..
Hrantı vuranlar Türkiye'yi dünyada mahkum etti. Şimdi dışarıda çok zayıf durumdayız.. İddialarımız şimdi çok ağır bir yara aldı.. Ve hemen ilk yapmamız iş katili ya da katilleri bulmak, arkasındaki, azmettiricileri bulmak.. Ve de aydınları vatan hainliği suçlaması ile sanık sandalyesine o kadar kolay oturtmamak.. Bu cinayeti işleyenlerin muhtemel hedefleri konusunda da dikkatli olmak durumundayız..
Hrant Dink öldü, bari bundan sonra yaşayanlara sahip çıkalım..
“Düşünce suçuna karşı girişim”de birlikteydik. “Birimizin derdi hepimizin derdi” diye az kapı çalmadık.. Ama şimdi bir eksiğiz..
Güzel sözler onu bize geri getirmeyecek.. Hrant'ın başına gelenler bize ders olsun!
Eğer birileri Türkiye'yi karıştırmak istiyorsa, o zaman bunun arkası gelir. Bu açıdan da yeni cinayetlerin önlenmesi gerek.. İstihbarat faaliyetleri bu açıdan büyük önem taşıyor..
Bir süreden beri yeni yılla birlikte birtakım suikastlerden söz ediliyordu.. Dilerim bu olayın soruşturması, daha önceki soruşturmalara benzemez. Soruşturma bir yere gelip tıkanmaz. “İyi çocuklar” ya da “bizim çocuklar / our boys”lar bu işe karışmış olmazlar..
Hrant Dink suikastının çözümünde gösterilecek zeka ve performans, hız, olayların bundan sonraki gelişmesinin de yönünü gösterecektir..
Ben Dink’e, ailesine, AGOS ailesine baş sağlığı diliyorum.. Terörü bitirmek isteyen birini daha bitirdiler.. Kurşunu sıkan Dink'le birlikte Türkiye'yi, barışı da vurdu..
Selâm ve dua ile.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious