O şimdi yılın öğretmeni

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Tanoğlu Köyü'nde çok sayıda öğrenciyi velilerini ikna ederek okula kazandıran Sevinç Uyar, yılın öğretmeni seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görev yaptığı Diyarbakır'a bağlı Tanoğlu Köyü'nde onlarca öğrenciyi okula kazandıran, harabe durumdaki okul binasını, veliler ve öğrencileriyle birlikte el ele verip ilim-irfan yuvası haline getiren Sevinç öğretmen, Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyarbakır Eğitimciler İşbirliği Derneği tarafından yılın öğretmeni seçildi. Ödülünü Diyarbakır Vali Yardımcısı Erhan Koyuncu'nun elinden alan Sevinç Uyar, ayrıca Diyarbakır Eğitimciler İşbirliği Derneği Başkanı Şeyhmus Tekin tarafından plaket ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Tanoğlu köyü, Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu'na atandığında büyük mutluluk yaşadığını söyleyen Sevinç Uyar, şöyle konuştu:

"Bu görevi kendim istedim. Kimse beni bu köye zorla göndermedi. İnsanları çok seviyorum. Bu topraklarda asla dışlanmadım. Onlara önemli ve değerli olduklarını hissettirmeye çalıştım. İlk dönemde anlaşabilmek için onların diliyle konuşmaya çalıştım. Kürtçe kelimeler ve cümleler ezberledim.Evlerine gittim, hastalarını ziyaret ettim, düğünlerine katıldım, taziyelerinde bulundum; acı tatlı olayların tamamında yanlarında oldum, dertlerini paylaştım. Sorunlarına ortak oldum ve çareler aradım. Okula gelmek için ailelerinden izin alamayan çocukların evlerine gittim ve ikna edinceye kadar da vazgeçmedim. Okulun dışındaki zamanımın çoğunu onlarla iç içe geçirdim.Onlar gibi yaşayarak, onlardan biri olarak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious