'O toprakta değil gönlümde'

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 68. yıl dönümünde Adana'da düzenlenen törenlerle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk Parkı'ndaki programda Vali Vekili Mehmet Demir, 6. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Muzaffer Şen, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Eroğul, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Baro Başkanı İbrahim Gazioğlu, Emniyet Müdürü Mehmet Cebe, belediye başkanları, kamu ve özel kuruluşların temsilcileri ile siyasi parti başkanları hazır bulundu. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören saat 09.05'te çalınan sirenlerle bir dakikalık saygı duruşu ve bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Göndere çekilen Türk bayrağı daha sonra yarıya indirildi.

Törende Atatürk Anıtı'na Millet Partisi adına çelenk koyan grupta yer alan başörtülü bir kadın medyanın ilgi odağı oldu. Protokolün önünden geçip çelengi yerleştirip, saygı duruşunda bulunan Fatma Şirin, daha sonra yerine geçti.

Bu sırada tüm haberciler Şirin'in peşine düştü. Millet Partisi Kadın Kolları üyesi olduğu öğrenilen Şirin, bu davranış karşısında neye uğradığını şaşırdı.

Törene katılan 83 yaşındaki Ayten Pekhas, gözyaşlarına boğuldu. Kendisini Atatürk kızı olarak tanımlayan ve Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şubesi'nin kurucularından Pekhas, arkadaşlarının yardımıyla güçlükle ayakta durabildi.

Evinin her yerini Atatürk fotoğraflarıyla süslediğini anlatan Pekhas, "Atütürk öldüğünde ben Öğretmen Okulu'nda öğrenciydim. Arkasında çok ağladık. Her yıl bu törenlere katılıyorum. Ben onu toprakta aramıyorum. O hep gönlümde. Türk gençliği Atatürk'ü çok iyi tanımalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious