O valiler ETÖ'ye yakın olan valiler mi?

O valiler ETÖ'ye yakın olan valiler mi?.13187
  • Giriş : 30.04.2009 / 17:01:00

Jandarma düzenlemesinde sorun çıkaran valiler ETÖ'nün "adamımız" dedikleri mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de uzun süre gündemde olan "jandarma bölgesi-polis bölgesi" tartışmasının sonuçlandırılması için yarın son gün.
Bakanlar Kurulu'nun 25 Mart'ta yaptığı değişiklikle jandarmanın görev bölgelerinin belirlenmesinde, kaymakam ve valiler yetkili kılındı.

Bakanlar Kurulu genelgesine göre vali ve kaymakamların 30 Nisan 2009 Perşembe günü mesai bitimine kadar ilçe ve illerdeki "jandarma-polis" bölgesi ayrımlarına ilişkin son kararları vermeleri gerekiyor.

Ancak bazı vali ve kaymakamların bu konuda inisiyatif almayarak jandarma bölgesinin daraltılması kararına muhalif kaldığı belirlendi.

ERGENEKON'LA GÜNDEME GELEN YERLER SORUNLU

Aralarında Ergenekon soruşturmasıyla gündeme gelen bazı bölgelerde de hala bu yetki paylaşımı yapılmadı. İstanbul'da Beykoz, Büyükçekmece ve Şile ilçelerindeki bazı alanlarla, Ankara'da ODTÜ, Beysukent, Bilkent, Ümitköy ve Çayyolu bu bölgelerden. Van'da 100. Yıl Üniversitesi ve sahil şeridi bölgesi, Samsun'da otogar ve 19 Mayıs Üniversitesi bölgesi, Antalya Serik, Alanya, Gazipaşa ilçelerindeki bölgeler, Muğla Bodrum ilçesi Torba Mahallesi bölgesine ilişkin kararlar henüz alınmadı. Bu bölgelerde jandarma ve polisin zaman zaman "yetki" sorunu yaşadığı belirtildi.

O VALİLER BU VALİLER Mİ?

Ergenekon'un Dışişleri'nden sonra İçişleri Bakanlığı bürokratlarını da fişlediği ortaya çıktı.

ETÖ'nün İçişleri Bakanlığı bünyesinde yıllardır fişleme yaptığı, kendilerine yakın isimlerin kilit rollere gelmesi için çalışmalar yürüttüğü belirlendi. ETÖ'nün 'adamımız' dediği listede birçok vali ve kaymakamın ismi yer alıyor. Jandarma bölgesinin AB uyum protokolü çerçevesinde yeniden düzenlenmesine karşı çıkan mülki amirlerin ETÖ'nün kendine yakın hissettiği kişiler olup olmadığı merak konusu…

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen bilgisayar kayıtlarında Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) ile irtibatlı mülki amirlerin listesi bulundu. İkinci ETÖ iddianamesinde yer alan bilgilere göre Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde etkin çalışma yapan sanıkların mülki amirlerin kişisel bilgilerinden aile yaşamlarına kadar her konuda fişleme yaptıkları belirlendi.

9 vali 15 kaymakam

Kendileriyle irtibatlı olan mülki amirler ile ilgili kariyer planına da yer verilen fişlemelerde çok çarpıcı verilere yer verilmiş. ETÖ sanıklarında çıkan fişlemelere göre 'irtibatlı' 9 vali, 18 mülkiye müfettişi, 15 kaymakam, 5 vali yardımcısı, 6 bakanlık merkezinde daire başkanı ve hukuk müşavirleri var.

Listede olanlara kıyak iddiası

ETÖ'nün irtibatta olduğu mülki amirlerin ekonomik getirisi yüksek yönetim ve denetim kurulu üyeliklerine getirilmesi için de çalıştığı belirlendi. Listede "irtibat var" denen 25 mülki amirin de çeşitli federasyonlarda yönetimde olması ilginç bir ayrıntı. Söz konusu isimlerin bu sayede motive edildiği de iddia ediliyor. Listede yer alan bazı notlar şöyle:

E.K: Hükümet aleyhine çalışmaları ve tavsiyeleri var. Bakılmalı. A.K: Personeli tanır. Referanslarına güvenilir. Aktif görevde olması sağlanmalı.

E.Y: Öğrenciliğinde okuldan atıldı. Türkeş'i hapiste ziyaret etti. Onun tavsiyesi ile deli raporu aldı. Sınavı geçersiz saydırdı. Sonra sınavı geçti ve sağlıklı raporu aldı. MHP'nin A takımındadır. Daha önceki hükümetlerde bakan danışmanlığı yaptı. Beklentileri var, kollanmalı.

Hükümet karşıtı, iyi

Y.E: Hükümet karşıtı. Tavsiye üzerine irtibata geçildi. Görüşülüyor. Bağlantıları çok iyi. Boşandı yeniden evlendi. Kadın düşkünlüğü var. Sıkıntılı olabilir, kollanmalı. Yerinde tutulmalı.

N.O: İçişleri Bakanlığı'nı çok iyi bilir. Bu konuda çok yararlı oluyor. İrtibatı var. Kollanmalı ve aktif görevde tutulmalı. Abisi(müftü) ile de irtibat var. Daha önce A.K ve M.Y ile birlikte güzel işler çıkardılar.

A.S.K: Beklentileri var. Aksatıyor. Z.Ö: Vali olmak için çok istekli. Yardımcı olunmalı. Yararlı olur. Hükümet karşıtıdır.

M.Ö: irtibat var, problemleri var. Dengeli değil. Müfettiş olmak istiyor, destek olunmalı.

H.H.T: Personeli tanır. Faydalı. Referanslarına güvenilir. Gelen bilgiler değerlendirildi. Kollanmalı. A.B: Valilikle ilgili beklentileri var. Yardımcı olunuyor. Problem yok.

Aktifhaber

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*