O zaman Fener de Anadolu takımı

O zaman Fener de Anadolu takımı.10339
  • Giriş : 20.06.2009 / 22:27:00

Galatasaray'ın eski başkanlarından Faruk Süren, ezeli rakipleri Fenerbahçe'ye göndermelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galatasaray'ın efsane başkanlarından Faruk Süren, Lig TV'de yayınlanan "Günün Konuğu" isimli programa katıldı. Samimi ifadeler kullanan Süren programda birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu.

GALATASARAY'IN BU SENE ALDIĞI SONUÇLAR TAM BİR FELAKET

Galatasaray'ın bu sene aldığı sonuçlar ve bulunduğu sıralamalar tam anlamıyla bir felaket.

RIJKAARD'IN GELİŞİ ÇOK ÖNEMLİ

Rijkaard'ın gelişi çok önemli. Çok olumlu bir hareket. Yönetimi kutlamak lazım ama Rijkaard'ı getirmekle bitmiyor iş. Geçen senede çok iyi bir takım vardı. Ama bazı idari seçimlerden dolayı bu hallere geldik. Rijkaard'ın arkasında durmak lazım. Yardımcılarını da getirdi Rijkaard. Bu bakımdan iyi. O yüzden arkasında durmak lazım. Takımın çekirdeği çok iyi çünkü.

RIJKAARD'IN KUPA BİLANÇOSU BİZDEN İYİ

Rijkaard'ın kupa bilançosu bizden çok çok iyi diyebilirim. Neeskens'te çok önemli bir isim.

FUTBOLCULARIMIZ ULUSLARARASI SEVİYEDE

Zaten bizim futbolcularımız Uluslararası seviyede oyuncular. Mesela Servet Marsilya'ya gidecek. 8 milyon euro'nun bir kısmı Servet'in yerine gelecek oyuncu için kullanacaklar ama bir kısmı yine takıma kalacak.

BİR TAKIMDA 10 PATRON OLURSA O TAKIMDA KAOS OLUR

Fatih Terim döneminde hep bir yardımlaşma vardı ama teknik sorumluluk ondaydı ve kararı hep o veriyordu. Bir ekip olmuşlardı ve bu ekip çok iyi çalıştı. Yönetim zaafiyeti oldu geçen sene Galatasaray'da. 10 tane patron vardı neredeyse. 10 patron olursa bir takımda, o takımda kaos olur.

ADNAN POLAT'A TAVSİYE VERMİYORUM

Adnan Polat'a tevsiye vermiyorum. Yani durup dururken kendime vazife çıkarmıyorum. Ama sayın başkan bana fikir danışırsa fikrimi söylerim. Zaman zaman da oluyor zaten bu. Ama ben durup dururken arayıpta şunu böyle yapalım demem. Çünkü işin içinde olmak farklıdır. Dışarıdan müdahale etmek farklıdır.

UEFA KUPASI ARTIK NOSTALJİ OLDU

UEFA Kupası'nın toplantısı bence geç kalınmış bir toplantıydı. Bu toplantı artık nostaljik oldu. 9 sene oldu. Bu kupanın şimdiye kadar yenisi gelmeliydi.

HASAN ŞAŞ DEVRİNİ TAMAMLADI

Her sürecin bir sonu vardır. Hakan Şükür olsun, Hasan Şaş olsun, Hakan Ünsal olsun ve ya diğer arkadaşlar olsun, her devrin bir sonu vardır. Yaşlar ilerliyor sonuçta. Hasan Şaş'ta devrinin sonuna geldi.

GALATASARAY'IN HASAN'A JEST YAPMASI LAZIM

Medyada küskün ayrıldığına dair haberler çıkıyor. Küskün ayrılmaması lazım tabii ki. Bence yönetim muhakkak Hasan Şaş'ı iyi bir şekilde uğurlayacak. Çünkü Hasan Şaş futbolu bırakıyor, çok iyi teklifler olmasına rağmen gitmiyor. Bu bir jesttir bence ve yönetimin de buna karşılık vermesi gerekir. Üye yapılabilir kulübe, kulüpte görev alması için çalışmalar yapılmalı.

BÜLENT HARCANDI

Bülent Korkmaz'ın Galatasaray'a geldiği zaman hataydı. Bence Bülent harcandı. Krizde olan bir Galatasaray'ın başına getirilmemeliydi Bülent.

ÜMİT'İN GÖNDERİLİŞİNİ DOĞRU BULMUYORUM

Ümit Davala'nın da Galatasaray'dan gönderilişini doğru bulmuyorum. Hakan Ünsal olsun, Ergün olsun. Bence bu oyuncuların gönlünün kazanılması lazım.

ARDA'NIN KAPTAN OLMASI ONU SAYGIN KILAR

Arda henüz çok genç bir oyuncu. Daha olacak. Kaptan olabilir. Etkinliğini arttırabilir bu onun. Performansını etkileyebilir. Arda'yı saygın kılar. Genç yaşta çok saygın olabilir Arda.

KEWELL TAKIMIN ÖNDERİ OLABİLİR

Takımda ağabeylik olarak değil ama toplayıcılık olarak Kewell görev üstlenebilir. Ağabeyliğe yaş olarak değil baş olarak bakmak lazım. Çünkü Kewell Futbol kariyeri bitiyor derken yeniden canlandı. Baros'ta öyle. İkinci baharını yaşadı.

YÖNETİM SATACAK KULÜP BULABİLİRSE HEMEN LINCOLN'Ü SATMALI

Lincoln'ün çok yetenekli olduğu muhakkak. Ama eşref saatini beklemekten de bize gına geldi. Beyefendi havada olacak bize yeteneklerini gösterecek. Öyle şey olmaz. Benim için iyi futbolcu hep oynayan futbolcu. Yoksa 12 maçta 1 iyi oynayacak falan bu çok önemli değil. O oyuncu olduğu yerde kalır o zaman.

Tabi bazı psikolojik sorunları olabilir. Neticede hepimiz insanız. Ama oyuncu herşeyi kendi yönünden görmemeli. Biraz oyuncu da birşeyler verebilmeli. Bence Lincoln'ü satabilecek bir kulüp bulabilirlerse çok iyi olur.

BİZ DE, FENERBAHÇE DE APTALLIKLAR YAPTIK

Muhteşem bir lig oldu. Çok çekişmeli geçti ama biz de çok aptallıklar yaptık. Küme düşen 2 takımdan 7 gol yedik 6 puan verdik. Fenerbahçe de çok aptallıklar yaptı. Beşiktaş'ın başarısını gölgelemiyorum kesinlikle. Haklarını teslim etmek lazım. Zaten tebrik etmeyi bilmeniz lazım böyle durumlarda.

ANADOLU KÜLÜBÜ DİYE BİRŞEY YOK, O ZAMAN FENERBAHÇE DE ANADOLU KULÜBÜ

Ben kulüplere Türkiye Futbol Ligi'nin kulüpleri olarak bakarım. Ayrımcılığa karşıyım. Anadolu kulüpleri diye birşey yok. O zaman bakarsanız coğrafi konuma, Fenerbahçe de Anadolu kulübür. Böyle bir ayrımcılık saçma bence. Tüm takımlar Türkiye Süper Ligi'nin takımlarıdır.

SİVASSPOR'UN BAŞARISI ÇOK GÜZEL BİRŞEY

Sivasspor'un başarısı çok güzel birşey. Çok iyi bir yönetimleri var. Çok istikrarlı gidiyorlar. İnşallah şampiyon olabilirler. Bu bir tecrübe işidir sonuçta. Öyle zınk diye şampiyon olunmuyor. Bunu böyle 2.olarak, 3.olarak tecrübe edecekler. Bir bakarsınız şampiyon olurlar.

AZİZ YILDIRIM'IN MEHMET TOPUZ'U ARABASIYLA GÖTÜRMESİNİ BEN YADIRGADIM

Mehmet Topuz transferi bence çirkin bir manzaraydı. Ben bu konuda karar verecek bir konumda değilim. Çünkü olayın öncesini bilmiyorum. Ama baktığınızda Fenerbahçe başkanının bir futbolcuyu arabasına alıp transfer etmesini ben yadırgadım. Türkiye'de bu tür transferlerin artık bitmesi lazım. Medeni bir seviyeye gelmiş olmamız lazım. Mehmet Topuz hangi kulübe gitmek istiyorsa o kulüple anlaşır. Sonra kulüpler görüşürler. Böyle olmalı.

Ayrıca futbolcuların da kalkıp ben Fenerbahçeliyim, ben Beşiktaşlıyım dememesi lazım. Profesyonel futbolcunun takımı olmaz. Futbolu bıraktıktan sonra tuttuğun takımı söyle. Son zamanlarda bu tür söylemler o kadar sıklaştı ki inanılırlığını yitirdi. Tabii ki herkesin bir takımı vardır ama profesyonel kariyer esnasında bunlar bu kadar çok dile getirilmemeli.

MENAJERLİK SİTEMİ TÜRKİYE'DE OLDUKÇA KÖTÜ

Menajerlik sistemi Türkiye'de oldukça kötü. Eskiden futbolcu olanlar futbolu bıraktıktan sonra ben artık menajer olayım diyor. Bu böyle olmamalı. Biz de tam oryantel işine döndü bu menajerlik. Menajerlik yapacak olanın hukuk bilgisi, sözleşme bilgisi olması lazım. Eline belge alan çıkıyor ortaya.

SEYRANTEPE PROJESİ BİTECEK

Seyrantepe projesinde çok önemli sorunlar var ama olacak sonunda. Muhakkak olacak bu stad. Birisi bir şekilde yapacak bu stadı. Tekrar ihaleye çıkarsa 2 ay gecikmiş olacak. 2 ay gecikirse 2010-2011 sezonunun 2.yarısını orada seyredebileceğiz. 43 milyon dolar elde edilebilir localardan. Bu bir taahhüt sonuçta. Gerçi bu 43 milyon avro yetmiyor. Bunun biraz daha artması lazım.

Zaten o stadyum olacak. Bazı insanlar tereddüt ediyor. Olacak mı, olmayacak mı diye. Olacak, kimse merak etmesin. Eren Talu limitlerini aşan bir projeye girdi ve zarar görmeden bitirmesini isterim. Fakat unutulmamalı ki Galatasaray daha önemli. Yani stadı yapalım diye gayrimenkullerimizi değerlendirebiliriz. Fakat şu anda böyle birşey yapılmamalı. Gayrimenkul fiyatları çok düştü.

YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELİRSE REAL MADRID'IN SEVİYESİNE GELİRİZ

Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 25.000 dolar seviyesine gelirse, kulüpler de Real Madrid gibi kulüplerin seviyesine gelir. Unutmayalım ki biz Türkiye ekonomisine göre kulüplerimizi yönetiyoruz. Yani öyle bir zamana geldiğimiz de korsana yönelmeyiz. Sonuçta korsan bir hırsızlık işidir. Benim adımı çalıyor, logomu çalıyor ve gidip satıyor. Ama bu hırsızlık bir ihtiyaçtan doğuyor. Yani adam bu renklere aşık. Kulüp satıyor 50 liraya, korsan satıyor 10 liraya. Adam aşık bu renklere, o formayı giymek istiyor. Gidiyor durumundan dolayı 10 liraya korsandan alıyor.

HER SENE ŞAMPİYON OLUNMAZ

Galatasaray'da hareketlilik Ekim'de Kasım'da başlar. Taraftarların da takımı ve yönetimi desteklemesi lazım. İyi bir yapılanma var çünkü şu anda. Her sene şampiyon olunmaz çünkü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*