O.S. 18 yaşını dolduruyor, duruşma basına açık olacak

O.S. 18 yaşını dolduruyor, duruşma basına açık olacak.10701
  • Giriş : 24.06.2008 / 17:14:00

Hrant Dink'i öldürdüğü iddiasıyla yargılanan O.S.'nin 7 Temmuz'daki duruşması basına açık olarak yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üsküdar'daki Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1990 yılında dünyaya geldiği belirtilen ve Adli Tıp Kurumu'nca yapılan muayenesinde fizyonomik olarak nüfus kaydına uyumlu yaşlarda gözüken O.S., 28 Haziran Cumartesi günü 18 yaşını dolduracak.

Dink'in öldürülmesine ilişkin O.S.'nin de aralarında bulunduğu 19 sanığın yargılamasını yapan İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Temmuz Pazartesi günü yapılacak duruşmada, O.S. 18 yaşından küçük olduğu için daha önce verilen "kapalı duruşma" kararını kaldıracak.

Karar uyarınca önceki duruşmalara giremeyen basın mensupları ve izleyiciler, söz konusu duruşmayı izlemek için salona alınacak.

Dava kapalı olduğu için önceki celselerde uygulanan "gizlilik kararı" da ortadan kalkarken, basın mensupları da sanıkların ifadelerini haber yapabilecek.

Davaya ilişkin tensip tutanağını düzenleyen İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, O.S.'nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle CMK'nın 185'inci maddesi uyarınca duruşmaların kapalı olarak yapılmasını kararlaştırmıştı.

O.S.'nin 42 yıla kadar hapsi isteniyor

Davanın iddianamesinde, O.S.'nin, "Hrant Dink'i öldürmek" suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca "terör örgütüne üye olmak" ve "ruhsatsız silah taşımak" suçlarından da 8.5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

O.S.'nin bu suçlardan toplam 26.5 ile 42 yıl arasında hapsi talep edilen iddianamede, diğer 18 sanığın da 7.5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

Dink suikastı

Agos Gazetesi'nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious