Obama, anketlerde önde gidiyor

Obama, anketlerde önde gidiyor.11525
  • Giriş : 21.10.2008 / 09:00:00

ABD'de başkanlık seçimine tam iki hafta kala demokrat aday Barack Obama, Cumhuriyetçi rakibi John McCain'e karşı anketlerdeki üstünlüğünü sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

En son Washington Post gazetesiyle ABC televizyonunun anketinde Obama, McCain'in 9 puan önünde çıktı. Bu ankette Obama'nın yüzde 53, McCain'in yüzde 44 destek aldığı belirtildi.

Günlük Rasmussen anketinde ise Obama, McCain'in 4 puan önünde yer aldı. Bu ankete katılanların yüzde 50'si Obama'yı, yüzde 46'si McCain'i destekledi.

ABD'de başkanlık yarışı için yapılan son 9 anketi birlikte değerlendiren RealClearPolitics kuruluşu ise kamuoyu yoklamalarında Obama'nın, McCain'in ortalama 5,8 puan önünde gittiğini bildirdi.

Anket ortalamaları göz önüne alındığında, McCain'in son bir haftada aradaki farkı biraz azalttığı görüldü. RealClearPolitics'in geçen haftaki ortalama değerlendirmesinde Obama, yaklaşık 8 puan farkla öndeydi.

OBAMA ANNEANNESİ İÇİN ARA VERECEK

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, yetişmesinde büyük rol oynayan anneannesinin ağır rahatsızlığı üzerine onu görmek üzere Hawaii adalarına gitmeye karar verdi. Obama, bu yüzden kampanyasına birkaç gün ara verecek.

Demokrat kampanyanın sözcülerinden Robert Gibbs, senatör Obama'nın beyaz olan annesinin annesi 85 yaşındaki Madelyn Dunham'in rahatsızlığının son haftalarda artarak ciddi boyuta ulaştığını ve hayatı tehlike bulunduğunu bildirdi. Sözcü, Obama'nın anneannesinin rahatsızlığının ne olduğunu açıklamadı.

Gibbs, bayan Dunham'ın, Obama'nın hayatındaki en önemli kişilerden biri olduğunu, Obama'nın Hawaii'ye giderek, anneannesiyle biraz zaman geçirmeye karar verdiğini belirtti.

Bu çerçevede Obama, daha önceden perşembe ve cuma günleri için planlanan kampanya faaliyetlerine katılmayacak. Obama'nın yerine eşi Michelle'in bu faaliyetlerde yer alacağı ve Demokrat adayın cumartesi kampanyasına devam edeceği bildirildi.

Obama, en son ağustosta Hawaii'de tatil yaparken anneannesini görmüştü.

Bu arada Obama ve Demokrat Partinin ön seçimlerinde yendiği eski rakibi senator Hillary Clinton, Florida eyaletinde birlikte kampanya yaptı.

Orlando kentinde düzenlenen mitingde Clinton, "Cumhuriyetçilerin dört yıl daha ülkemizi geriye götürmesine izin veremeyiz" diyerek halkı Obama'ya oy vermeye davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*