Obama, Bakan arayışı içerisinde

  • Giriş : 13.02.2009 / 09:02:00

ABD'de Demokrat Başkan Barack Obama'nın ticaret bakanlığına aday gösterdiği Cumhuriyetçi senatör Judd Gregg, ''Obama ekibiyle ekonomik felsefeleri uyuşmadığı'' gerekçesiyle adaylıktan çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gregg, Kongrede düzenlediği basın toplantısında, Obama yönetimiyle arasında "çözümlenemeyecek fikir ayrılıkları" bulunduğunu belirterek, "Başkan, bana bu görevi önerdiğinde 'evet' dedim, ancak sonrasında bunu yapamayacağımı anladım. Hata benim" dedi. Obama ise, Gregg'in çekilmesini "benim için sürpriz oldu" diyerek değerlendirdi.

Cumhuriyetçi Parti'nin New Hampshire eyaleti senatörü Gregg, Obama'nın bakanlık teklifini kabul ettikten sonra bile, Başkanın ve ekibinin ekonomik krize karşı hararetle desteklediği ve Kongreden geçmek üzere olan 790 milyar dolarlık teşvik paketine, diğer Cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğu gibi karşı çıkmıştı.

Gregg, Obama'nın ticaret bakanlığına aday gösterdiği ve sonrasında çekilen ikinci isim oldu.

Başkan Obama, bu görev için önce New Mexico eyaleti valisi Bill Richardson'ı seçmişti. Ancak Richardson, hakkında açılan bir soruşturmadan dolayı adaylıktan çekilmişti. Obama, Richardson'dan sonra görevi Gregg'e teklif etmişti.

Gregg'in de çekilmesinden sonra Obama'nın, ticaret bakanlığı için yeni bir isim bulması gerekiyor.

Obama'nın sağlık bakanı adayı Tom Daschle da, 134 bin dolar vergi borcunun ortaya çıkmasından sonra çekilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*