Obama, CIA işkence raporunu geciktirdi

Obama, CIA işkence raporunu geciktirdi.8363
  • Giriş : 03.07.2009 / 10:14:00

Barack Obama yönetiminin merkezi haberalma örgütü CIA'in sorgulama teknikleriyle ilgili raporunun kamuoyuna açıklanmasını geciktirdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Associated Press ajansının haberinde, ''Obama yönetiminin, CIA'in gizli tutuklama ve sorgulama programının da konu edildiği söz konusu raporun açıklanması için iki ay fazladan ihtiyaç duyulduğunu açıkladığı'' belirtildi.

Haberde, Adalet Bakanlığının, raporu, ilgili yasal süreç kapsamında haziran ayında açıklamaya hazırlandığı bildirilerek, bakanlıktan yapılan son açıklamadaysa ''bunun için ağustos ayına kadar bekleneceğinin ifade edildiği'' kaydedildi.

Bakanlık sözcüsü Tracy Schmaler, raporun içeriğinin daha önceki CIA belgeleriyle örtüştüğünü belirterek, bu içeriğin de diğer CIA belgeleriyle birlikte gözden geçirileceğini ve kamuoyuna açıklanacağını kaydetti. Schmaler, bunun için tanınan son günün ise 31 Ağustos olduğunu belirtti.

CIA Genel Müfettişi tarafından hazırlanan raporda, eski ABD başkanı George W. Bush döneminde CIA sorgucuları tarafından yapılan ''suyla boğulma hissi uyandırma'' gibi sorgulama tekniklerinin etkisiyle ilgili tespitler de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*