Obama, El Ezher'de konuşabilir!

Obama, El Ezher'de konuşabilir!.7356
  • Giriş : 16.05.2009 / 12:22:00

ABD Başkanı Barrack Obama'nın Mısır'dan İslam dünyasına seslenecek olmasından sonra şimdi de nereden mesaj vereceği büyük bir merak konusu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mısır, Obama'nın en eski İslam eserlerinden Ezher Camii'nde tarihi konuşmasını yapmasının, mesajın etkisini daha da güçlendireceğini düşünüyor.

Mısır'da 909-1171 yılları arasında hüküm süren Şii Fatımi Devleti'nin, Şii öğretilerini yaymak için kurduğu Ezher Külliyesi'nin içinde inşa edilen Ezher Camii, Selahaddin Eyyubi'nin Mısır'ı fethetmesiyle bu kez Sünni İslam dünyasının en önemli eserlerinden biri haline getirilmişti.

Mısırlı yetkililere göre Obama'nın konuşmasını yapacağı yer konusunda araştırma yapan Amerikan heyeti 5 yer üzerinde dururken, öne çıkanın Ezher Camii olduğunu belirtiyor.

Obama'nın Ezher'i mesajını vereceği yer olarak seçmesinin İslam dünyası üzerinde büyük bir etki meydana getireceğini söyleyen Ezher Şeyhi Muhammed Tantavi, bu şekilde dünyadaki kültürler ve medeniyetler arasında yeni bir diyalog kapısının açılması için sebep oluşacağını belirtti.

Yanı başındaki Hüseyin Meydanı'na bakan Hz. Hüseyin Camii'nin gölgesinde kalmasına rağmen Ezher Camii, hem mimarisi ve hem de 5 minaresiyle Mısır'ın en görkemli camileri arasında yer alıyor.

İngiliz işgallerine karşı direnişin de sembollerinden biri olan Ezher Camii'nde dönemin Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdulnasır ünlü konuşmasını yaparak halkın İngiltere, Fransa ve İsrail'e karşı gösteriler yapmasını sağlamıştı. 1956 Kanal Harekatı'nda üç ülke Mısır'a karşı harekete geçerek Süveyş Kanalı'nı tekrar ele geçirmiş, ancak ABD ve Rusya'nın araya girmesiyle Kanal tekrar Mısır'a verilmişti.

Eyyübilerden sonra Mısır'ı idare eden Tulunoğulları, Memlükler ve özellikle de Osmanlılar da Ezher'e gereken önemi vermiş ve buranın İslam dünyasının en temel kurumlarından biri olmasını sağlamıştı.

Aynı şekilde dünyanın en büyük ve en eski üniversitelerinden olan Ezher Üniversitesi'nde yüz binlerce öğrenci eğitim görüyor. Başta Endonezya ve Malezya olmak üzere dünyanın dört bir yanından da 15 binden fazla yabancı öğrenci bu üniversitede eğitimine devam ediyor.

Ezher Şeyhi halen dünyanın en sözü dinlenen ve fetvalarına riayet edilen isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ezher Camii'nin de bulunduğu İslami Kahire bölgesi Tulunoğulları, Fatımiler, Memlükler ve Osmanlılar tarafından inşa edilen cami, medrese, külliye, han, hamam, sebil ve küttaplarla dolu. Özellikle de Ezher Camii'ni inşa eden Fatımi Halifesi Muizz li dinillah'ın ismiyle anılan caddede onlarca İslam eserini bir arada bulmak mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*