Obama, Hillary Clinton'ı sandığa gömdü

Obama, Hillary Clinton'ı sandığa gömdü.21113
  • Giriş : 28.01.2008 / 08:51:00

Demokrat Parti’nin South Carolina (Güney Carolina) eyaletinde yaptığı ön seçimi Obama kazandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’de başkanlık yarışı sürerken Demokrat Parti’nin South Carolina (Güney Carolina) eyaletinde yaptığı ön seçimde siyah senatör Barack Obama, partinin en iddialı ismi senatör Hillary Clinton karşısında büyük bir zafer kazandı. Obama, oyların yüzde 55’ini alırken, Clinton yüzde 27’de, üçüncü aday John Edwards ise yüzde 18’de kaldı. South Carolina’daki Demokrat Parti ön seçimi, oyların ırklara göre bölünmesine sahne oldu. Barack Obama, Demokrat seçmenlerin yaklaşık yarısını oluşturan siyahların yüzde 80’inin oyunu toplarken, beyazlardan aldığı oy oranı, yüzde 25’te kaldı.

GELECEK TERCİH EDİLDİ

Obama, zaferinin ardından Columbus kentinde yandaşlarına hitaben konuşmasında, “bu seçimde, yoksula karşı zengin, yaşlıya karşı genç ve beyaza karşı siyah tercih edilmedi. Burada geçmiş değil, gelecek tercih edildi” diyerek, kendisinin statükoyu değil, değişimi ve geleceği temsil ettiğini anlattı. Clinton ise, konuşmasında Obama’yı tebrik ettikten sonra, South Carolina’daki yenilgisinin fazla önem taşımadığını ima ederek, “daha milyonlarca Amerikalı ön seçimlerde oy kullanacak” dedi. Cumhuriyetçi Parti’nin South Carolina ön seçimi, bir önceki cumartesi yapılmış ve bunu senatör John McCain kazanmıştı.

GÖZLER SÜPER SALIDA

ABD’de şimdi bütün gözler, iki partinin salı günü Florida’da, 5 Şubat’ta da 24 eyalette birden yapacağı ön seçimlere çevrildi. Bu ön seçimler sonucu, iki partinin en şanslı adayının daha açık şekilde ortaya çıkması bekleniyor. Cumhuriyetçi Parti’de yarış, McCain, eski vali Mitt Romney, eski vali Mike Huckabee ve New York’un eski belediye başkanı Rudy Giuliani arasında cereyan edecek. 1980 yılından beri uygulanan ‘süper salı’ kasımdaki seçim sonuçlarını belirlemesi açısından çok önemli.

Türk danışman: Hillary sözde soykırımı tanımaz

Demokrat Parti’nin adaylarından Hillary Clinton’ın Türk danışmanı Mehmet Çelebi, Clinton’ın, Ermeni iddialarının tanınmasıyla ilgili sözlerinin önseçimlerdeki bir taktik olduğunu söyledi. Çelebi, Türkiye’nin içinin rahat olması gerektiğini belirterek, bunun bir milyon Ermeni’nin yaşadığı ve başkan adayının kim olacağının belirlenmesinde önemli bir yeri bulunan California Eyaleti’nde yapılacak ön seçim öncesinde atılmış bir adım olduğunu ifade etti. Çelebi, ön seçim kampanyalarında Türklerin eksik kaldığını da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious