Obama, Irak'tan çekilme takvimi açıkladı

Obama, Irak'tan çekilme takvimi açıkladı.11525
  • Giriş : 15.07.2008 / 00:36:00
  • Güncelleme : 15.07.2008 / 00:00:35

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminin Demokrat partili adayı Barack Obama, 2010 yazında Irak'taki Amerikan birliklerinin büyük ölçüde çekilmesinden yana olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York Times gazetesine mülakat veren Obama, 2 yıla kadar Irak'tan büyük ölçüde asker çekmekten yana olduğunu belirtmekle birlikte Irak'taki El Kaide ile mücadele amacıyla "yerleşik bir kuvvetin" belirsiz bir süre burada tutulmasından yana olduğunu ifade etti.

Kasım ayında başkan seçilmesi halinde Irak'ta daimi askeri üs kurma niyetinde olmadığını da vurgulayan Obama, "Daha önce defalarca söylediğim gibi, Irak'a girerken almadığımız birçok önlemi Irak'tan çıkarken almamız gerek" dedi ve geri çekilmeden sonra, Iraklılar siyasi ilerleme kaydedene ve Iraklı kuvvetleri eğitene kadar El Kaide "artıklarının" izlenmesi, Amerikan hizmetlerinin korunması gibi sınırlı görevleri yürütmek için yerleşik bir kuvvetin bu ülkede konuşlanmasından yana olduğunu kaydetti.

Stratejisini geliştirirken ve taktik belirlerken bölgedeki komutanlarla ve Irak hükümetiyle istişarelerde bulunacağını belirten Obama, ayrıca Irak'ın istikrarı için bölgedeki her ülkeyle diplomatik görüşme atağında bulunacağını ifade etti.

Obama, bunun yanı sıra Iraklı mültecilere yönelik yeni bir uluslararası girişim için 2 milyar dolar ayıracağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*