Obama, İran'ı saçmalamakla suçladı

Obama, İran'ı saçmalamakla suçladı.15411
  • Giriş : 23.06.2009 / 22:40:00

ABD Başkanı Obama, İran'ın Tahran'daki protesto gösterilerinin arkasında Washington yönetiminin olduğu iddialarını "uydurma ve saçma" olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği rutin haftalık basın toplantısında, muhalif göstericilere yönelik uygulanan şiddeti sert bir dille kınadığını söyledi.

İran'ın, göstericilerin Amerikan yanlısı olduğu izlenimini vermek için ABD'yi "günah keçisi" yapmaya çalıştığını savunan Obama, "İran halkı geleceğini tartışmak istiyor. İran hükümetindeki bazıları ise, ABD ve İran dışındakileri protestoları başlatmakla suçlayarak, bu tartışmanın yapılmasını engellemeye çalışıyor" dedi. Obama, "Halkın dikkatini, ülke sınırları içinde yaşananlardan başka yöne çekmek istiyorlar. Eski gerilimleri kullanarak, diğer ülkeleri günah keçisi yapma stratejisi artık İran'da işe yaramıyor" şeklinde konuştu.

"Artık hiçbir demir yumruğun, dünyanın barışçıl protestoları görmesini engellemek için yeterince güçlü olmadığını" belirten Obama, İran'ın nükleer programı başta olmak üzere bir dizi meselede Tahran yönetimiyle doğrudan diyalog içinde olmaya çalışacaklarını da söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*