Obama, ırkını köprü gibi kullanacak

Obama, ırkını köprü gibi kullanacak.16696
  • Giriş : 19.01.2009 / 08:52:00

Irksal kimliğinin, ABD'yi birleştirilebileceğini ve dönüştürebileceğini belirten ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama, ırkını, farklılıklar arasında köprü işlevi görecek bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama, Washington Post gazetesiyle geçen hafta yaptığı söyleşide, ırksal kimliğinin, ABD'yi birleştirilebileceğini ve dönüştürebileceğini belirterek, "Devletin en tepesinde Afrikalı bir Amerikalının bulunduğunu doğal karşılayacak bütün bir nesil var" dedi.

Bunun, radikal bir şey olduğunu ifade eden Obama, "Bu, siyah çocukların kendilerine bakışını değiştirir. Bu aynı zamanda beyaz çocukların siyah çocuklara nasıl baktığını da değiştirir. Ve ben bunun gücünün küçümseyemeyeceğim" diye konuştu.

Barack Obama, başkanlığı sırasında insanların farklılıklar arasında nasıl köprü kuracağının bir örneği olacağını umduğunu belirterek, birbirlerine benzemeyen ve birbirlerinin fikirlerine katılmayan insanların etkileşim içinde olmasının, siyasette yumuşamayı sağlayacağını kaydetti.

Kenyalı siyah bir babayla Kansaslı beyaz bir annenin oğlu olan Barack Obama, yarın ABD'nin 44. ve ilk Afrika kökenli başkanı olarak göreve başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*