Obama, İsrail'in kararından memnun

  • Giriş : 14.06.2009 / 23:42:00

Barack Obama'nın, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ''ayrı bir Filistin devletini kabul etmesinden'' memnun ve, ''bunu önemli bir ileri adım'' diye niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Benjamin Netanyahu'nun bu gece Ortadoğu politikasına ilişkin yaptığı konuşmayla ilgili ''Başkan, Netanyahu'nun konuşmasındaki önemli ileri adımı memnuniyetle karşıladı'' dedi.

Gibbs, Obama'nın ''iki halkın tarihsel vatanlarında Yahudi İsrail devleti ve bağımsız Filistin devleti olarak'' iki devletli çözümden yana olduğunu kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü, ''Obama'nın, bu çözümün, hem İsrail'in güvenliğini, hem de Filistin'in yaşayabilecek bir devlete ilişkin meşru emellerinin gerçekleşmesini sağlayabileceğine ve sağlaması gerektiğine inandığını ve Netanyahu'nun bu hedefi onaylamasını memnuniyetle karşıladığını'' bildirdi ve Obama'nın, taahhütlerini yerine getirmeleri ve bölgesel barışa yönelmeleri yolunda tüm taraflarla birlikte çalışacağını da dile getirdi.

Netanyahu, konuşmasında, askerden arındırılmış olması, İsrail'in güvenliğinin güvenve altına alınması, Filistinliler'in de İsrail'i Yahudi devleti olarak kabul etmesi durumunda bir Filistin devletini kabul edeceklerini söylemişti.

Netanyahu ayrıca, Kudüs'ün tamamının İsrail'in başkenti olması gerektiğini savunmuş ve Filistinli mültecilerin İsrail'e dönmemeleri gerektiğini ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*