Obama, John Mccain'i kızdırdı

Obama, John Mccain'i kızdırdı.11525
  • Giriş : 01.08.2008 / 08:24:00

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını garantileyen John McCain'in seçim kampanyası, Demokrat Partili güçlü rakipleri Barack Obama'yı, siyah olmanın avantajını kullanmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

McCain'in seçim kampanyası, kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimini kazanırsa ülkenin ilk siyahi başkanı olacak Obama'nın "Cumhuriyetçiler muhtemelen benim, Amerikan dolarının üzerindeki hiçbir ABD başkanına benzemediğimi söyleyerek seçmenleri korkutacak" sözlerini eleştirdi.

McCain kampanyasının müdürü Rick Davis, "Obama ırk kartını oynadı. Üstelik ırk kartını, destenin en dibinden oynadı" dedi ve Obama'nın sözlerini, "bölücü, olumsuz, utanç verici ve yanlış" olarak niteledi.

Kısa süre önce sel felaketinin vurduğu Iowa'da afetzedelerle buluşan Obama'nın seçim kampanyası sözcüsü Robert Gibbs de, Davis'in sözlerine bir cevapları olup olmadığı sorusuna, "McCain kampının her söylediğine bir reaksiyon gösterme alışkanlığında değiliz" karşılığını verdi.

Obama, tartışma yaratan sözleri çarşamba günü Missouri'yi ziyaret ettiğisırada söylemişti. Barack Obama, "Hiçkimse (ABD Başkanı George W.), Bush ve McCain'in, yüz yüze olduğumuz zorluklara karşı gerçek bir cevabı olduğunu düşünmüyor. Bu nedenle de yapmaya çalışacakları, sizin benden korkmanızı sağlamak. Biliyorsunuz neler söyleyebileceklerini: yeterince yurtsever değil, komik bir adı var, Amerikan doları üzerindeki hiçbir ABD başkanına benzemiyor" ifadelerini kullanmıştı.

McCain, ırk meselesini seçim kampanyası boyunca hiç gündeme getirmedi. Ancak McCain'in seçim kampanyası, Obama'nın doların üzerindeki ABD başkanlarının hiçbirine benzemediği sözleriyle ırk meselesine gönderme yaptığını düşünüyor.

John McCain, kampanyasında daha çok Obama'nın politik deneyimsizliğini gündeme getirmişti. Obama kampı, bu suçlamayı reddetmiş ve Illinois Senatörü Obama'nın, "siyasi sahnede yeni olduğuna" işaret etmek istediğini savunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*