Obama, Neocon'lara en büyük darbedir

Obama, Neocon'lara en büyük darbedir.7385
  • Giriş : 18.11.2008 / 14:48:00

AKP'li Egemen Bağış, ''Demokrat Parti'nin seçim zaferinin, Washington'un artık kullanım tarihi geçmiş 'neocon'larına ciddi bir darbe vurduğunu'' belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağış, Newsweek dergisi editörüne gönderdiği yazıda, Washington Enstitüsü Türkiye Masası direktörlerinden Soner Çağaptay'ın yazdığı makaleyi değerlendirdi.

''Türkiye ve ABD stratejik müttefiktir. Liderler değişebilir, ancak güçlü ilişkiler ve ortak çıkarlarımız kalıcıdır'' diyen Bağış, Türkiye-ABD ilişkilerine destekleri ve katkıları için Başkan George W. Bush'a teşekkür etti.

''Barack Obama yönetimiyle de birlikte çok yakından çalışmayı memnuniyetle beklediklerini'' ifade eden Bağış, Çağaptay'ın Newsweek dergisinde yayımlanan makalesini eleştirdi. Bağış, şunları kaydetti:

''Bu çerçeveye rağmen Soner Çağaptay'ın iftiralarla dolu gözyaşı tablosu, bir üçüncü sınıf talebesinin Beyaz Saray'a yazdığı mektup seviyesindedir. Seviye itibariyle yazarın sığ bir hayal gücüne sahip olduğu ve gece uykuya yatmadan önce okuduğu masal kitaplarından esinlendiği anlaşılmaktadır. Yazıda geçen cadı yakma sahnesi, tıbbi müşahede gereği olarak değerlendirilebilir.

Demokrat Parti'nin seçim zaferi, Washington'un artık kullanım tarihi geçmiş 'neocon'larına ciddi bir darbe vurmuştur. Bu sığ zihniyetler hala ortalıkta kalabilmek için tek bildikleri oyunu yeniden oynama çabasındadırlar. Bildikleri tek oyun, yalan dolan imal etmektir.

Ülkeme ve hükümetime karşı bu tür iftiralara izin veremem. Soner Çağaptay, yeni başkana anlamsız nameler yazacağına, Obama-Biden ekibinin haftalar önce yayımladığı belgeyi okumalıydı. 'Türkiye ile Stratejik Ortaklığın Yeniden Kurulması' başlıklı belge, Türk-Amerikan ilişkilerine doğru teşhis koymakta ve yeni yönetimin seçim kampanyası zamanından beri Türkiye ile sağlam bir iş birliği perspektifi taşıdığını göstermektedir.

Soner Çağaptay, Obama ve Biden'in Türkiye'ye bakışından habersiz biçimde konuları çocukça çarpıtmaya çalışıyor. Yeni başkan Obama'nın bu geç kalmış 'cadılar bayramı çocuğu' gürültüsünü duyacağını hiç sanmıyorum.

Eğer Türkiye'de Amerikan aleyhtarlığı varsa bunun kaynağı AK Parti değil, Soner Çağaptay'ın dost ve ahbaplarıdır. Soner Çağaptay, Türkiye-ABD ilişkilerinde umutsuzca bir canavar aramaktadır. Halbuki aradığı canavarları bulmak için gece uyumadan önce yatağının altına bakması yeterlidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*