Obama, soykırım iddialarını tanıyacağını söyledi

Obama, soykırım iddialarını tanıyacağını söyledi.21113
  • Giriş : 21.01.2008 / 18:27:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 18:59:30

ABD'de Demokrat Parti'den başkan adaylığı için yarışan Barack Obama, Ermenilere söz verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de Demokrat Partiden başkan adaylığı için yarışan Barack Obama, kasım ayında yapılacak seçimde ABD başkanlığını kazanması halinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıma sözü verdi.

Obama, daha önceki açıklamalarıyla da Ermeni tezlerini desteklemişti. Demokrat Partinin siyahi başkan adayının açıklaması, Ermeni diyasporasını örgütleyen Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından da memnuniyetle karşılandı. ANCA da bir açıklama yayınlayarak, ''Ermeni asıllı Amerikalı seçmenler, Obama'nın bu açıklamasını memnuniyetle karşılıyor'' dedi.

Barack Obama, ''Ermenistan ile ilişkilerin önemi'' başlığıyla yayınladığı açıklamada, ABD'de yaşayan 1.5 milyon Ermeni asıllı Amerikalının kaygılarına ilişkin sergilediği politikalardan gurur duyduğunu ifade etti ve ABD ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine kuvvetle destek verdiğini kaydetti. Obama, ''Başkan olursam, terörizme ve aşırılara karşı savaşımızda güvenilir bir ortak olan Ermenistan'a yardımımız devam edecek. Ermenistan'ın güvenliğini artırmak için Türk ve Azeri blokajına son verilmesi arayışında olacağım ve Amerika'nın kuruluşundan beri desteklediği demokrasi ve kendi kaderini belirleme hakkı temelinde, Yukarı Karabağ'da bütün taraflar için kabul edilebilir, kalıcı bir çözüm için çalışacağım'' ifadelerini kullandı. Obama, kendi yönetiminde, Ermenistan'ın büyümesine destek için ABD ile Ermenistan arasında ticari, siyasi, askeri ve kültürel ilişkilerin güçlendirileceği sözü de verdi.

Illinois Senatörü Barack Obama, Ermeni iddialarının tanınması için ABD Başkanı George Bush'a kongreden gönderilen bir mektubun imzacıları arasındaydı.

ANCA Başkanı Aram Hamparian, geçen birkaç hafta içinde başkan adaylarına, Ermeni konularındaki görüşlerini ifade etmelerine yönelik bir soru-cevap metni gönderdiklerini ve Obama'nın cevabının bunun arkasından geldiğini ifade etti.

Demokrat Partinin diğer güçlü başkan adayı, New York Senatörü Hillary Clinton da, Ermeni tezlerine destek verdiğini daha önce ifade etmişti.

ABD'de, seçim döneminde adayların, Ermeni tezlerine destek veren ifadeleri dile getirmesi sıklıkla ortaya çıkan bir durum. ABD Başkanı George Bush da, Beyaz Saray'a seçilmeden önce benzer yönde ifadeler kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious