Obama 2 teşvik paketi için net konuştu

Obama 2 teşvik paketi için net konuştu.7356
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:57:00

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barrack Obama , ABD'nin ikinci ekonomiyi teşvik planına ihtiyaç olup olmadığı konusunda gereken açıklamayı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin ikinci ekonomiyi teşvik planına ihtiyaç olup olmadığı konusunda karar vermenin henüz zamanı olmadığını söyledi.

Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ''Ekonominin nasıl gelişme kaydedeceğini ve ilk teşvik planının etkisinin ne olacağını görmek önemli'' dedi. Obama, ancak başkanlık görevinin başlarında Kongre'nin onayladığı 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik planını harcama hızını artırmaya ihtiyaçları olduğunu belirtti.

İşsizlik oranının yüzde 10'un üzerine çıkacağını ifade eden Obama, hiç kimsenin resesyonun derinliğinin ne olacağını anlamadığını, işsizlik tahminlerini tutturamamanın sürpriz olmayacağını, bu yüzden işsizlik oranının yüzde 10'un üzerine çıkmasının açık olduğunu belirtti.

ABD'de Mayıs ayında işsizlik oranı yüzde 9,4 ile 25 yılın en yüksek seviyesine çıkmış bulunuyor.

''İnsanlar şimdi çok zor bir süreçten geçiyorlar. Ve onların memnun olmasını beklemiyorum'' diyen Obama, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin, ''çok zor koşullar altında iyi iş çıkardığını'' kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*