Obama 5 Nisan'da Ankara'da

Obama 5 Nisan'da Ankara'da.7356
  • Giriş : 28.03.2009 / 21:19:00

Obama'nın Türkiye ziyaretinin, ABD'nin önemli müttefiki Türkiye ile müttefiklik ilişkilerini yeniden canlandırma amacına işaret ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Donough, Obama'nın İngiltere, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'yi kapsayan bu ilk denizaşırı ziyaretinde, belli müttefikleriyle ilişkilerine enerji kazandırmaya verdiği önemi göstermek istediğini kaydetti.

ABD Başkanı Obama'nın, İngiltere, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'yi kapsayan ziyareti öncesinde Beyaz Saray yetkilileri, A.A. muhabirinin de katıldığı bir telekonferansla Washington'daki gazetecilere bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Donough, "Türkiye, ABD için çok önemli bir müttefik. NATO'nun önemli bir üyesi. ABD için önemi, sadece NATO üyeliğinden de kaynaklanmıyor, Türkiye'nin bölgesinde oynadığı liderlikten de kaynaklanıyor. İsrail-Suriye görüşmelerinde oynadığı rol de buna dahil. Ayrıca Türkiye, Asya ile Avrupa arasında gerçek bir köprü işlevi görüyor. Başkan, bu konulara yoğunlaşmayı sabırsızlıkla bekliyor" dedi.

Obama'nın 5 Nisan pazar akşamı Ankara'ya ulaşacağını belirten Amerikalı yetkili, 7 Nisan'a kadar sürecek Ankara ve İstanbul'u kapsayan ziyaret çerçevesinde ABD Başkanı'nın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceğini kaydetti. McDonough, İstanbul'da Obama'nın yerel ve kültürel temsilcilerle görüşmelerde bulunacağını belirtti.


Obama İstanbul'dan gençlere seslenecek

Henüz detayları tam olarak belirlenmemekle birlikte Obama, İstanbul'da bazı öğrenciler ve medya temsilcileriyle bir yuvarlak masa toplantısında bir araya gelecek. Obama'nın böylece Avrupa'da ve Güneybatı Asya'da gençlere seslenmek istediğini belirten McDonough, İstanbul'un, Avrupa ve Asya arasında tarihsel olarak oynadığı köprü rolüne işaret etti. Yetkili, bu programın, ABD'nin dünyadaki duruşunu yeniden düzenlemenin bir parçası olduğunu da kaydetti.

Obama'nın bölgedeki gençlere seslenişinin, ABD'nin dünyadaki birçok büyükelçiliğiyle temas halinde planlandığını ifade eden McDonough, "Mümkün olduğunca fazla genç insana ulaşmak amaçlanıyor. Anlatacak çok iyi bir hikayemiz var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*