Obama 'altın gol' peşinde

Obama 'altın gol' peşinde.21113
  • Giriş : 02.03.2008 / 09:10:00

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayının belirlenmesinde kilit rol oynayabileceği düşünülen ön seçimler, salı günü, aralarında Texas ve Ohio gibi iki büyük eyaletin deyer aldığı dört yerde yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

5 Şubattaki "Süper Salı"dan bu yana düzenlenen 11 ön seçimin tamamını kazanan ve partinin başkan adaylığıiçin gereken delege yarışında da önde giden senatör Barack Obama, Texas ve Ohio'da da zafer elde ederek,rakibi senatör Hillary Clinton'a "öldürücü darbeyi indirmeyi" hedefliyor.

Clinton'ın, bu iki ön seçimi kaybetmesi durumunda "işinin mucizeye kalacağı" yorumları yapılıyor.

Texas ve Ohio'daki son anketlerde Obama ve Clinton, hemen hemen başa baş gidiyor.

Bu iki eyalette de Clinton, birkaç hafta önce açık arayla öndeydi, ancak Obama son zamanlarda farkıkapatmış bulunuyor.

Ön seçimler, ayrıca iki küçük eyalet Rhode Island ve Vermont'ta yapılacak. Salı gecesinin sonuçlarına göre bu eyaletlerden Texas 193, Ohio 141, Rhode Island 21 ve Vermont 15 delege dağıtacak.

Associated Press ajansının verilerine göre Obama'nın halen bin 383, Clinton'ın da bin 276 delegesibulunuyor. Başkan adaylığını garantilemek için Demokrat Parti'de 2 bin 25 delege kazanmak gerekiyor.

Seçim kampanyalarını sürdüren iki isimden Clinton, Obama'nın sadece iki yıllık senatörlük tecrübesibulunduğunu kaydederek, ABD başkanının "kendisi gibi deneyimli birisi" olması gerektiğini anlattı.

Obama ise Hillary'nın, "Cumhuriyetçi Başkan George Bush gibi halkı korkutmaya çalıştığını ve rüzgara göreyön değiştirdiğini" söyledi.

Cumhuriyetçi Parti'de ise partinin başkan adaylığını garantilemeye çok yakın olan senatör John McCain'in,Salı günkü ön seçimlerde aşırı muhafazakar rakibi Mike Huckabee önünde fazla zorlanması beklenmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious