Obama Amerikanın 44. Başkanı oldu

Obama Amerikanın 44. Başkanı oldu.16696
  • Giriş : 21.01.2009 / 02:35:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 11:05:17

Barack Obama bugün yemin ederek ABD’nin 44. Başkanı oldu. Yemin sonrası Obama ABD'lilere seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkanlık yarışından zaferle çıkan Barack Obama bugün yemin ederek ABD'nin 44. Başkanı oldu. Yemin sonrası Obama ABD'lilere seslendi.


ABD'NİN YENİ BAŞKANI OBAMA VE EŞİ BEYAZ SARAY'A GELDİ

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama ve eşi, görevi bugün sona erecek Başkan George Bush ve eşi Laura ile yemin töreninden önce kahve içmek üzere Beyaz Saray'a geldi. Bush ailesi, 8 yıl kaldıkları Beyaz Saray'ın önünde karşıladıkları Obama ve eşi Mitchell ile gazetecilere poz verdi. Mitchell Obama'nın Laura Bush'a hediye vermesinden sonra Bush ve Obama çiftleri Beyaz Saray'a girdi. George Bush ve halefi Barack Obama, kısa süre kalacakları Beyaz Saray'dan birlikte ayrılacak ve yemin töreninin yapılacağı Kongre binasına gidecekler. Beyaz Saray'a yeni Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi de geldi.

ULUSAL PARK'TA 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ TOPLANDI

ABD'de Barack Obama'nın yemin ederek başkanlık görevine başlama törenlerini izlemek için, Kongre binası ile Washington Anıtı arasındaki Ulusal Park'ta (National Hall) 1 milyondan fazla kişinin toplandığı bildirildi. Washington kentinin bütün bölgelerinde ise hem metro hem de kaldırımların her yönden gelen insanlarla dolduğu belirtildi. Ulaştırma yetkilileri, yerel saatle 07.00 itibariyle (TSİ 14.00) metro istasyonlarından 207 bin kadar kişinin giriş yaptığını, metro istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştuğunu, birçok otoparkın dolduğu ve kapandığı kaydedildi. Bu arada tören alayının geçeceği Pennsylvania caddesinin kaldırımlarının da dolduğu ve birçok kişinin artık güvenli bölgeye girecekleri kontrol noktalarını bulamadığı bildirildi. Televizyonlardan, tören alayının geçeceği bölgede yayalara ayrılan yerlerin yerel saatle 09.30'da (TSİ 16.30) tamamen dolduğu duyuruldu.

REKORLARA İMZA ATACAK TÖREN BAŞLADI

kullanTüm dünyada büyük bir merak ve ilgiyle izlenen sürecin son ayağı olan yemin töreni benzerlerini her konuda gölgede bırakacak. Obama'nın, Abraham Lincoln'ün kullandığı İncil üzerine yemin edeceği tören, izleyicilerin sayısından yapılan masraflara kadar pek çok rekora, imza atacak. Yemin törenini, yaklaşık 2 milyon kişinin izlemesi ve bir rekor kırılması bekleniyor. Törenin yapılacağı platform etrafında oluşturulacak güvenli bölgeye sadece biletli kişiler girebilecek. Kentte pek çok otelde aylar öncesinden rezervasyonlar dolarken, bugünü fırsata çevirmeye çalışan bazı Washingtonlular evlerindeki odaları tek gün için kiraya verdi.

Tüm kentte gözlenen olağanüstü durum doğal olarak tören alanının çevresinde doruk noktasına ulaşıyor. Kentin pek çok kısmında otomobil giriş çıkışı kısıtlanmış durumda, Beyaz Saray çevresinde oluşturulan ve 3 km. çaplı tören alanına otomobil girişi tamamen yasak. Tören alanına girecekler sıkı bir aramadan geçirilecek ve pek çok şeyin girmesine izin verilmeyecek. Törende 40 bin güvenlik görevlisi hazır bulunacak. Amerikan ordusu helikopter, uçak ve çeşitli hava savunma sistemleri ile desteklediği 32 bin personelini yemin töreninde görevlendirdi. Toplam 15 bin kişinin ve görev yapacağı törene onlarca büyüklü küçüklü gösteri grubu ile iki büyük bando katılacak. Törenin 2 saat sürmesi planlanıyor. Törenin 150 milyon dolara malolacağı tahmin ediliyor. 18.50 Papaz Rick Warren yemin töreni öncesi konuşmasını yapıyor. Allaha dua ediyor. ABD'ye verilen nimetlere şükrediyor. Obama ailesinin Afrika'dan gelerek bugün ABD'nin başına geçmesine dikkat çekti. ABD için tarihi bir anın yaşandığını belirtiyor. Obama ve ailesine yardımcı olunmasını diledi.

İŞTE OBAMA İÇİN YAPILAN DUA

IFrame

19.00'da Obama'nın yardımcısı yemin etti. 19.05'te Obama yeminini yaptı. 19.08. Obama Amerikalılara yemin sonrası hitap etmeye başladı. ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, yemin ederek göreve başladı. Washington'da Amerikan Kongresinde milyonların katıldığı bir törenle, İncil'e el basarak yemin eden Obama, ABD'nin 44'üncü başkanı oldu. Obama, ülkenin ilk siyah başkanı olarak Amerikan tarihine geçti.

Böylece, köleler tarafından inşa edilen Beyaz Sarayda ilk defa zenci bir başkan görev almış oldu. Kongredeki törende takdim edilirken, ikinci adı ''Hussein'' yerine ''H'' kullanılması ve ''Barack H. Obama'' olarak tanıtılması dikkati çeken Obama, platforma çıkar çıkmaz meydanı dolduran kalabalıklar tarafından, ''Obama, Obama'' diye desteklendi.

Obama, ABD'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln'un yemin ederken el bastığı ve 1861 yılından bu yana kullanılmayan İncil'e el bastı. İncil, ABD Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı John G. Roberts Jr. tarafından tutuldu. Barack Obama'nın, ABD anayasasını ve ülkeyi iç ve dış düşmanlardan koruyacağına ilişkin yemininin ilk cümlesini, Yargıç Roberts'tan sonra tekrar ederken şaşırdığı ve Roberts'ın ise Obama'ya bu cümleyi bir kez daha söyleyerek hatırlattığı görüldü. Obama yemin ederken de, ''Ben Barack Hussein Obama'' olarak yeminine başladı. Törenin birkaç dakika uzaması dolayısıyla Obama, yemin etmeden birkaç dakika önce, yerel saatle 12.00'yi (TSİ 19.00) gösterdiğinde, ABD Anayasasına göre Başkan oldu.

OBAMA'NIN BAŞKANLIĞI DEVİR PROGRAMI

20.00 Obama ve Bush, Kongre binasının doğusundan çıkacaklar, Bush helikoptere binip mekanı terk edecek.

20.15 Obama, Kongre liderleriyle öğle yemeği yiyecek.

21.00 Obama, kutlamalar ve geçit töreni için Kongre binasından ayrılacak.

21.00-22.30 Obama konvoyla Beyaz Saray'a doğru yola çıkacak, Beyaz Saray'ın karşısındaki bir podyumdan geçit törenini izleyecek. Ardından Beyaz Saray'a girecek ve baloya katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*