Obama: Aung San Suu Kyi bırakılsın

Obama: Aung San Suu Kyi bırakılsın.7356
  • Giriş : 27.05.2009 / 09:16:00

ABD Başkanı Barack Obama, Myanmar yönetiminden muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'nin bir an önce ve şartsız olarak serbest bırakılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Obama, açıklamasında, Nobel Barış Ödülü sahibi olan ve 2003 yılından bu yana ev hapsinde bulunan Suu Kyi'nin tutuklanmasını şiddetle kınadığını söyleyerek, Myanmar yönetiminin Suu Kyi'yi serbest bırakmasının kendi yasa ve insanlarına karşı saygısının göstergesi olacağını kaydetti.

Açıklamada, Suu Kyi'ye yönelik ''düzmece suçlamalarla yargılanması gösterisinin sürmesi'', tutukluk ve tecrit uygulamasının devam etmesinin Myanmar yönetiminin uluslararası toplumun bir üyesi olarak iyi niyetinden kuşku duyulmasına yol açacağı ifade edildi.

Evinde göz hapsi cezası çekmekte olan Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Kyi, Amerikalı bir turistin evinin yakınındaki gölü yüzerek kendisini ziyaret etmesi nedeniyle göz hapsi kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konmuş ve hakkında yeni dava açılmıştı. Muhalefet liderinin tutuklanması çeşitli ülke ve uluslararası kuruluş tarafından da kınanmıştı.

Daha önce Birmanya ve Burma olarak da bilinen Myanmar'da yaklaşık 45 yıldır askeri yönetim bulunuyor. Askeri yönetiminin 1989'da adını 'Myanmar' olarak değiştirdiği ülkedeki 1989 yılı seçimlerini Aung San Suu Kyi Aung liderliğindeki Ulusal Demokrasi Birliği büyük çoğunlukla kazandı, ancak askeri yönetim seçim sonuçlarını geçersiz sayarak, muhalefet liderini evinde göz hapsine aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*