Obama başkan yardımcısını SMS'le açıklayacak

Obama başkan yardımcısını SMS'le açıklayacak.11525
  • Giriş : 13.08.2008 / 10:58:00

ABD Başkanı adayı Obama başkan yardımcısını cep mesajıyla açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de Demokrat Partinin başkan adaylığını garantileyen Barack Obama, "çağa uygun, genç ve modern lider" görüntüsünü vurgulamak amacıyla e-posta ve SMS mesajıyla, seçmenlerine kasım ayındaki başkanlık seçiminde yardımcısı olarak kimi seçeceğini duyurmaya hazırlanıyor.

Obama'nın, Demokrat Partinin 25 Ağustosta Denver'da yapılacak kongresinde, partinin başkan adaylığını resmen alması bekleniyor. ABD başkan yardımcısı adayının ise, dört gün sürecek kongrenin üçüncü gününde bir konuşma yapacağı açıklandı.

Demokrat Partili Kansas Valisi Kathleen Sebelius, gazetecilere bir telekonferans sırasında, başkan yardımcısı adayının konuşma yapacağı 27 Ağustos çarşamba gününün, "ulusal güvenlik ve gazileri onurlandırma" teması taşıdığını söyledi. Sebelius'un adı da, Obama'nın başkan yardımcısı adayları arasında geçiyor.

Senatonun saygın isimlerinden Cumhuriyetçi Partili Chuck Hagel, görev döneminin sonuna kadar senatörlük yapacağını ve bir daha seçime girmeyeceğini açıklamıştı. Rakip partiden olmasına karşın Hagel gibi bir ismin, ülkede birlik mesajı verme ve oy toplama bakımından Obama'nın işine yarayabileceği düşünülüyor. Ancak Hagel'ın, Demokrat Parti kongresinin yapılacağı tarihlerde ülke dışında olacağını söylemesi, Obama'nın muhtemelen başkan yardımcısı adayının Hagel olmadığına işaret ediyor.

Obama'nın olası başkan yardımcısı adayları listesinin en başında, Virginia Valisi Tim Kaine bulunuyordu. Senatörler Joe Biden, Evan Bayh ve Chriss Dodd'un adı da olası başkan yardımcıları listesinde geçiyor.

Güneyli ve beyaz bir adayın, Obama'nın seçimde daha fazla oy toplamasına yardım edeceği düşüncesiyle, Senatör John Edwards'ın da adı bu listede geçiyordu. Ancak Edwards'ın, eşinin göğüs kanseriyle mücadele ettiği bir sırada evlilik dışı ilişki yaşadığına dair tabloid bir gazetede çıkan haberler, seçmenlerin büyük tepkisini topladı.

Demokrat Parti içinde ön seçimlerde "Obama'nın kanlısı" denilecek kadar iki kamp arasında düşmanlığın ortaya çıkmasında rol oynayan New York Senatörü Hillary Clinton'ın da, halen Obama'nın başkan yardımcısı adayları arasında adı geçiyor.

John McCain'in de, başkan yardımcısı adayını, Demokrat Parti kongresinin ardından yapması bekleniyor. McCain kampanyasının, biraz da Obama'nın başkan yardımcısı adayının kim olduğunu gördükten sonra, listesindeki isimler arasından seçim yapmayı uygun gördüğü yorumları yapılıyor.

Cumhuriyetçi Partinin resmen McCain'i partinin başkan adayı olarak seçeceği kongresi ise, 1-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

McCain'in başkan yardımcısı adayları arasında, parti içinde başkan adaylığı yarışındaki rakibi eski Massachussetts Valisi Mitt Romney'nin adı geçiyor. McCain'in listesindeki en kuvvetli isim ise, Connecticut Senatörü Joe Lieberman bulunuyor. Lieberman, ABD'nin 2000 yılı başkanlık seçiminde Demokrat Partinin başkan adayı Al Gore'un başkan yardımcısı adayıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*