Obama başörtülülerden özür diledi

Obama başörtülülerden özür diledi.11202
  • Giriş : 22.06.2008 / 14:42:00
  • Güncelleme : 22.06.2008 / 15:22:33

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, Detroit'teki bir mitinginde, başörtülü oldukları gerekçesiyle kürsü arkası platformda oturmalarına izin verilmeyen iki Müslüman Amerikalı kadın bizzat arayarak özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Obama'nın kampanya ekibinin Çarşamba günü özür açıklaması yayınlamasından sonra, Barack Obama da perşembe günü her iki Müslüman kadını bizzat aradığı belirtildi.

Amerika İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) Michigan şube başkanı Dawud Walid, Barack Obama'nın kadınlardan Shimaa Abdelfadeel ile bizzat konuşarak şahsen üzüntüsünü ve özürlerini sunduğunu, telefonu cevap vermeyen Hebba Aref adlı diğer kadına da, özür dilediğini belirten sesli mesaj bıraktığını söyledi.

Barack Obama da dün akşam saatlerinde yaptığı resmi açıklamada, her iki kadına ulaştığını doğrulayarak, "Bayan Abdelfadeel ile bizzat konuşarak, Detroit mitinginde bir kampanya gönüllüsüyle yaşadıkları nahoş olaydan dolayı derin özürlerimi ilettim. Kampanya gönüllüsünün hareketi kabul edilemez ve hiçbir şekilde benim kampanyamın politikasını yansıtmıyor. Bunu kendime karşı yapılmış gibi kabul ediyorum ve her inanç ve kökene karşı ayrımcılıkla savaşamaya devam edeceğim. Kampanyamın temel amacı insanları bir araya getirmek. Bayan Abdelfadeel'in özürlerimi kabul etmesinden büyük memnuniyet duydum. Umarım, konuşma şansı elde edemediğim Bayan Aref ve bu davranıştan rencide olan herkes de özrümü kabul eder" dedi.

Shimaa Abdelfadeel ve Hebba Aref, Detroit'te pazartesi gecesi Al Gore'un da katıldığı mitingde poyumda oturmak üzere davet almış ancak miting öncesi yerlerine oturmamak için kürsü arkasına gittiklerinde, bir kampanya gönüllüsü tarafından, başörtülü oldukları gerekçesiyle kameraların görüş alanı içindeki platforma oturmaları engellenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious