Obama Çankaya'da 'Merhaba asker'

Obama Çankaya'da 'Merhaba asker'.13282
  • Giriş : 07.04.2009 / 00:10:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:04:03

Obama, Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'nde Gül tarafından resmi törenle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı Barack Obama, Anıtkabir'i ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'ne geçti. Çankaya Köşkü'nde Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından törenle karşılandı. Barack Obama için Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resmi karşılama töreninde iki ülkenin ulusal marşları çalındı ve top atışları yapıldı. Bunun ardından Obama ve Gül, tören kıtasını denetledi. Obama da, tören kıtasına Türkçe olarak “Merhaba asker” dedi.

IFrame

Çankaya Köşkü'ndeki karşılama töreni sırasında Obama, törene katılan Türk yetkilileri ile tanıştı ve selamladı. TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın yanısına törende Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek bulundu. Karşılama töreninde ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu da yer aldı.

Karşılama töreninde bulunan üst düzey ABD yetkilileri arasında Beyaz Sarayı Genel Sekreteri Rahm Emanuel, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried ve Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de dikkat çekti.

Bunun ardından Obama ile Gül, töreni izleyen çok sayıda yerli ve yabancı medya mensuplarına poz verdi. Obama, görüntü alınırken medya mensuplarına selamladı. Obama, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyecek.

OBAMA'NIN TÜRKİYE PROGRAMI

Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanacak olan Obama, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Temasları çerçevesinde TBMM'yi de ziyaret edecek olan Obama, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin liderleriyle görüşerek, TBMM Genel Kurulu'na hitap edecek.

Türkiye'ye ziyaretinin 1,5 saatini Mecliste geçirecek olan Obama, Köksal Toptan ile 15 dakika baş başa görüşecek. Görüşmelerde Toptan, bulunmayacak.

Obama, Toptan'ın makam odasında ayrıca sırasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüş alışverişinde bulunacak.

TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'te, TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında özel gündemle toplanacak.

Obama, parti liderleriyle başbaşa yapacağı görüşmenin ardından, Genel Kurul'a geçerek 45 dakika olarak planlanan konuşmasını yapacak

Cumhurbaşkanı Gül'ün de ABD Başkanı Obama'yı dinlemek üzere, TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

Obama'nın konuşmasını 165 yabancı basın mensubu ile TBMM'de görev yapan 200'e yakın Türk basın mensubu, basın locasından izleyecek. Obama'nın TBMM ziyareti nedeniyle Meclise ziyaretçi alınmayacak.

Barack Obama, daha sonra Başbakanlık binasına geçerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Obama ve Erdoğan'ın da görüşmelerinin ardından basına hitap etmeleri öngörülüyor.

ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan'ın akşam saatlerinde birlikte İstanbul'a geçmesi bekleniyor.

ABD Başkanı, Medeniyetler İttifakı Forumu'nun Dolmabahçe Sarayı'ndaki yemeğine katılacak.

Barack Obama, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde, Ayasofya ve Sultanahmet Cami'ni ziyaret edecek.

Obama, İslam Eserleri Müzesi'nde öğrencilerle bir araya geldikten sonra öğle saatlerinde Türkiye'den ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*