Obama cephesinde başörtü krizi!

Obama cephesinde başörtü krizi!.11202
  • Giriş : 19.06.2008 / 21:12:00

Obama'nın, Detroit'teki konuşmasında arkasındaki sıralarda oturmak isteyen iki başörtülü kadının yerlerinden kaldırılması, Obama cephesinde krize neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski başkan yardımcılarından Al Gore'un Obama'ya desteğini açıkladığı Detroit mitingine, partinin gönüllü çalışanları tarafından davet edildiklerini söyleyen 25 yaşındaki Hebba Arif, Obama'nın konuşma yaptığı yerin arka tarafında bulunan sandalyelere oturmak istediklerinde, kampanya yetkilileri tarafından engellendiklerini söyledi.

Arif, Politico dergisine verdiği demeçte, kampanya yetkililerinin Obama'nın televizyonlardan yayınlanan konuşması sırasında arkasında başörtülü kadınlar görünmesinin kamuoyunda yanlış bir izlenim yaratabileceği endişesiyle kendilerine izin vermediklerini kaydetti.

Arif, Amerikalıları birleştireceği sözünü veren Obama’nın, hem kendisi ve hem de arkadaşından özür dilemesi gerektiğini vurguladı.

KAMPANYADAN ÖZÜR

Olayın kamuoyuna yansımasının ardından bir açıklama yapan Obama'nın kampanya sözcüsü Bill Burton, 'yaşanan olayın kesinlikle kampanya politikalarının bir parçası olmadığının altını çizerek, Arif ve arkadaşından özür diledi.

Daha önce de hakkında Müslüman olduğu yönünde iddialar ortaya atılan Obama, pek çok kez bu iddiaları reddetmişti, ancak son yapılan anketler her 8 ABD vatandaşından birisinin siyah senatörün Müslüman olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

'BİN LADİN'İ ŞEHİT YAPMAYACAĞIM'

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti cephesince terörler mücadele konusunda yanlış görüşleri bulunduğu gerekçesiyle eleştirilere maruz kalan Obama, yeni ulusal güvenlik danışmanlarıyla ilk toplantısını yaptı.

Aralarında ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve Warren Christopher ile eski Savunma Bakanı William Perry'nin de bulunduğu bazı eski Clinton kabinesi üyelerinden oluşan danışmanlar heyetiyle görüşmesinin ardından konuşan Obama, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i 'şehit' olma şansı bırakmadan yakalayarak adaletin önüne çıkarmak için çalışacaklarını kaydetti.

Obama, terörle mücadele konusunda kendisini eleştiren rakibi John McCain'e cevaben yaptığı açıklamada, Bush yönetiminin yanlış politikaları yüzünden Bin Ladin'in bugün hala özgür olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious