Obama göreve hızlı başladı

Obama göreve hızlı başladı.7964
  • Giriş : 22.01.2009 / 23:23:00

Obama, ülkesinin İsrail-Filistin sorunuyla Pakistan ve Afganistan konusundaki özel temsilciliklerine iki saygın devlet adamını atadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Göreve hızlı şekilde başlayan ABD'nın yeni Başkanı Barack Obama, ülkesinin İsrail-Filistin sorunuyla Pakistan ve Afganistan konusundaki özel temsilciliklerine iki saygın devlet adamını atadı.

ABD'nin Ortadoğu sorunu özel temsilciliğine eski senatör George Mitchell getirildi. Mitchell, eski başkan Bill Clinton döneminde ABD'nin özel Kuzey İrlanda temsilcisi olarak yaptığı görev sırasında bu konuda barış sağlanmasına önemli katkıda bulunmuştu.

Afganistan ve Pakistan konularına özel temsilci olarak bakma görevi de, "Bosna barışının mimarı" olarak da tanınan eski dışişleri bakan yardımcısı ve eski BM daimi temsilcisi Richard Holbrooke'a verildi.

Bu atamalar, Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'in dışişleri bakanlığına yaptıkları ziyaret sırasında açıklandı.

Senato tarafından onaylandıktan sonra bugün Dışişleri Bakanı olarak görevine başlayan Hillary Clinton, ülkesinde ve dünyada yeni bir dönemin açıldığını söyledi.

Clinton, Mitchell ve Hobrooke'un görevlerinin çok zor olduğunu, ancak ikilinin konularında başarılı olacağına inandıklarını bildirdi.

Daha sonra konuşan Mitchell ve Holbrooke da görevi kabul ettiklerini ve kendilerine gösterilen güvene teşekkür ettiklerini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*