Obama-Gül hangi konuları görüştü?

Obama-Gül hangi konuları görüştü?.10784
  • Giriş : 18.11.2008 / 11:39:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD'nin Seçilmiş Başkanı Obama'nın telefon görüşmesinde konuşulan konularla ilgili Çankaya Köşkü'nden bir açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD'nin Seçilmiş Başkanı Barack Obama'nın telefon görüşmesinde, Obama'nın, Türkiye ile ABD arasındaki özel müttefiklik ilişkilerinin önemini vurguladığı, Türkiye'nin kendini savunma hakkı çerçevesinde terörizme karşı mücadele hakkı bulunduğuna inandığını belirttiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, dün ABD'nin Seçilmiş Başkanı Barack Obama ile görüşerek kendisini kutladığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Sayın Cumhurbaşkanımız, Obama'nın dünyaya verdiği umut ve değişim mesajının tarafımızdan da benimsendiğini ifade etmişler ve dünyanın içinden geçmekte olduğu zor dönemde çetin uluslararası konularda görüşlerimizin paralel olduğuna işaret etmişlerdir.

Görüşmede Seçilmiş Başkan Obama, Türk halkı ve Türkiye'ye karşı hayranlık hisleri beslediğini, Türkiye'de yapılanları da beğeniyle izlediğini ifade etmiş, Türkiye ile ABD arasındaki özel müttefiklik ilişkilerinin önemini vurgulamış, Türkiye'nin kendini savunma hakkı çerçevesinde terörizme karşı mücadele hakkı bulunduğuna inandığını belirtmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Obama, önümüzdeki dönem birlikte çalışmaktan ve bölgesel konularda yakın istişare içinde bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını karşılıklı olarak ifade etmişlerdir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*