Obama ile McCain ateşkes ilan etti

Obama ile McCain ateşkes ilan etti.11368
  • Giriş : 12.09.2008 / 10:15:00

ABD Başkan adayları Obama va McCain siyasi ateşkes ilan ettiler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin başkan adayları John McCain ve Barack Obama, 11 Eylül terör saldırısı kurbanlarının anıldığı günde New York'a geldiler ve birlik beraberlik mesajları vererek adeta siyasi ateşkes ilan ettiler.

McCain ve Obama, New York'ta önce Dünya Ticaret Merkezi'nde terör saldırısında yıkılan İkiz Kuleler'in bulunduğu alana gelerek el sıkıştılar, ardından da saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin anısına birlikte çelenk koydular.

Daha sonra ikili Columbia Üniversitesinde düzenlenen ve televizyondan canlı olarak verilen "Kamu Hizmeti" konulu bir foruma ayrı ayrı katıldı. Forum toplantısının ilk konuğu Cumhuriyetçilerin başkan adayı McCain oldu. Kendisine hükümette "kamu hizmetlerinden sorumlu bir bakanlık oluşturup başına Obama'yı getirip getirmeyeceği" sorulduğunda bir saniye durdu, gülümsedi ve "evet" yanıtını verdi.

McCain, Obama'nın üniversiteyi bitirdikten sonra "sosyal toplum hizmetinde" bulunduğunu ve bunu çok takdir ettiğini belirtti.

Obama ise kendisine aynı soru sorulduğunda aynı şeyi kendisinin de yaparak iş teklifini McCain'e yapacağını belirtti ve Vietnam gazisi rakibinin ABD'ye yaptığı hizmetlerin "efsanevi" olduğunu söyledi. Obama, kendisinin de hukuk öğreniminden sonra Wall Street'te iş aramak yerine gönüllü olarak kamuya hizmet etmek istediğini ve "hayatındaki en iyi eğitimi de bu sırada aldığını" ifade etti.

McCain ile Obama, 11 Eylül'den sonra ABD ordusunun genişlemesi gerektiğini belirterek, orduya asker alımı için görevlendirilmiş memurların üniversiteye girmeleri konusundaki yasağın kalkması ve ABD'de her sınıftan, her etnik kökenden gençlerin orduya kazandırılması gereği konusunda görüş birliğine vardılar.

John McCain, başkanlık yarışının giderek daha sertleşmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, bunu önlemenin en iyi yolunun Obama ile birlikte ülkeyi gezip vatandaşlarla toplantılar düzenlemek olduğunu, ancak buna Obama'nın bir türlü yanaşmadığını belirtti.

McCain, "11 Eylül döneminde başkan olsaydı Amerikalılardan ne yapmasını isterdi" sorusu üzerine, onları "komşularını daha yakından tanımaya ve nükleer tesislerin korunmasına yardım etmeye davet edeceğini" söylerken, Obama ise Amerikan halkından daha fazla kamu hizmetinde bulunmalarını isteyeceğini bildirdi.

Obama, özellikle gençlerin bu konuya daha fazla eğilmeleri ve bu konuda cesaretlendirilmeleri gerektiğini söyledi. Obama, ülkenin korumasının son derece önemli olduğunu, ancak savaş durumlarında "sadece ülkenin bazı bölümlerinde bazı sosyal kesimlere ait gençlerin değil herkesin eşit şekilde savaşa gitmeye gönüllü
olması gerektiğini belirtti.

Obama ve McCain'i izlemeye gelenler arasında 11 Eylül kurbanlarının yakınları, gaziler, öğrencilerle Caroline Kennedy, Jon Bon Jovi, Glenn Close ve Leonardo DiCaprio gibi ünlüler de vardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*