Obama ilk bombasını patlattı

Obama ilk bombasını patlattı.7964
  • Giriş : 08.11.2008 / 20:12:00

ABD'nin yeni seçilen Başkan Obama, Doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan füze savunma sistemi projesine devam edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ulusa sesleniş konuşmasında ABD yönetimini uyararak Doğu Avrupa'ya füze savunma sistemine karşılık kendilerinin de Avrupa'ya sınır olan Kaliningrad şehrine nükleer başlık taşıyabilen İskender füzelerini yerleştirecekleri tehdidinde bulunmuştu. Medvedev'in çıkışı Obama'yı ilk günden köşeye sıkıştırma girişimi olarak değerlendirilmişti.

Obama ile gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından açıklama yapan Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, "Barack Obama ABD ile Polonya arasında stratejik ortaklığının önemine vurgu yaptı. İki ülke arasında siyasi ve askeri alanda işbirliklerinin devam etmesini ümit ettiklerini söyledi." dedi. Polonya Cumhurbaşkanı Obama'nın füze savunma sistemi ile ilgili projenin de devam edeceğinin altını çizdiğini ifade etti.

ABD Polonya'ya on adet füze Çek Cumhuriyetine de bir radar sistemi kurmak istiyor. Sistem ABD ve İngiltere'de mevcut alan yapı ile paralel çalışacak ve 2011-2013 yıllarında kurulması tamamlanacak. Washington kurulacak yapının İran ve benzeri ülkelerden Avrupa'ya yönelecek saldırılara yönelik olduğunu savunuyor. ABD İran'ın 2015-2017 yılına kadar nükleer başlık taşıyabilen uzun menzilli füzelere sahip olabileceğine inanıyor. Rusya sistemin kendi nükleer füzelerini etkisiz hale getirmeye yönelik bir girişim olarak görüyor.

Diğer taraftan ABD'nin Rusya'ya füze savunma sistemi ile ilgili yeni bir teklifte bulunduğu da kaydediliyor. ABD müzakerecisi John Rood önerilerinin Medvedev'in sert açıklamalarından önce Kremlin'e ulaştığını savunuyor. Daha önce sürdürülen müzakereler Rusya'nın sistemde kalıcı gözlemci şartı nedeni ile sonuçsuz kalmıştı. ABD'nin yeni önerisinde bu şartın da dikkate alınabileceği kaydediliyor. Rood Medvedev'in sert açıklamasına rağmen uzlaşı sağlanması konusunda umutlu olduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*