Obama: Irak için tutum değiştirmedim

Obama: Irak için tutum değiştirmedim.11525
  • Giriş : 06.07.2008 / 08:28:00

ABD'deki Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, Irak politikasını ''rafine edeceği'' yönündeki sözlerinin, bu ülkedeki savaşı kısa sürede sona erdirme yönündeki kararlılığından vazgeçtiği anlamına gelmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama, hafta içinde yaptığı açıklamada, yakın zamanda Irak'ı ziyaret edeceğini ve oradaki Amerikalı komutanlarla görüşmelerinden sonra Irak konusundaki politikasını daha ''rafine'' bir hale getireceğini belirtmişti.

Daha önce, başkan seçildiği takdirde ABD ordusunu 16 ay içinde Irak'tan çekme sözünü veren Obama'nın bu sözleri, politikasını değiştirmeye hazırlandığı şeklinde değerlendirilmişti.

Ancak Obama son açıklamasında, medyanın sözlerini yanlış değerlendirdiğini ve rakip Cumhuriyetçi Partililerin de bunu istismar ettiğini savundu. Obama, ''Irak politikamda değişiklik yok, savaşı sona erdirmeye kesinlikle kararlıyım'' dedi.

Etkili muhafazakar yorumcu Charles Krauthammer ise Washington Post gazetesindeki köşesinde, ''Obama, politikalarını gayet kolay değiştirmeye çok erkenden başladı'' diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious